yukarı

Audi A4 2019: 25. yıla özel makyaj

3 Serisi yenilenmiş, C Serisi gün sayarken, A4'ün durup izlemesini beklemiyordunuz değil mi? Nein!

kaynak: Audi

Genelde hafif makyajla geçiştiren Audi A4 - ki 2018'de de hafif dokunuşlar yapılmıştı - bu sefer 25. yaşını kutlamak için kendi sınırlarını zorlamış.

 

Donanımda zenginleşme ve ergonomik revizyonların yanı sıra, 2019 Audi A4'ün tasarımında da yenilikler söz konusu. Tabii faturada da ufak bir makyaja hazırlıklı olmakta fayda var! 

Bilindiği üzere Audi A4, sportif bir keyif aracı olmak ya da lüks tutkusunu coşturmaktan ziyade, sarsılmaz bir huzur, güven ve kalite ortamı olarak nam salmıştır.

 

İşte bu güçlü taraflarını daha da güçlendiren Audi A4'ün 2019 makyajı, Bundesliga'daki ezeli rekabete bakalım nasıl renkler katmış... 

Dış makyaj

 

Daha aşağıya inip genişleyen tek parça ön ızgarada donanıma göre dikey, yatay ya da bal peteği (spor) motifler tercih edilmiş. Tamponlar da yeni ve aracı geniş gösteren yatay çizgileriyle daha sportif.  

Yeni ön farlar alt kısımdaki zigzaglı tasarımı bırakıp düzleşirken, asıl yenilik havası önde-arkada yeni LED çizgilerle sağlanmış. Hem de standart olarak! 

 

Kaputun iki yanında, farların köşesinden arkaya doğru devam oyuk hat ise 80'lerin quattro ralli otomobillerine selam yolluyor.


 

İç makyaj 

 

İçeride iyice konsantre olunca fark edilecek yeniliklerin başında yeni 10,1 inçlik (max. 12,3) bilgi ve eğlence ekranı, yeni direksiyon simidi ve orta konsoldaki döner MMI kumandasının ortadan kayboluşu geliyor. Artık bütün kumanda bu yeni dokunmatik ekranda. 
Bu değişiklik orta konsolda ekstra bir saklama alanı doğursa da sürüş sırasında daha kullanışlı ve daha güvenli olacağına dair beklentimiz çok düşük. 
 


 

Sistem özellikle navigasyon kullanımıyla ilgili artılar barındırmakla birlikte, çoğu fonksiyon için gözü yoldan ayırmayı gerektirmesi bizce geri adım.  


 

Motor makyajı

 

Audi A4'ün zaten geniş olan motor yelpazesi, 12 voltluk ufak hibrit desteğiyle daha da zenginleşmiş durumda. Her devirde motor ve S-tronic şanzımana destek atan 12 voltluk (S4'te 48 volt) bir sistem söz konusu. 

 

Zaman içinde artacak seçeneklerle yeni A4, güçleri 122 ila 347 hp arasında değişen motorlarla satışa sunulacak.  

Bir de "Edition One" isimli özel serimiz olacak ki 1994'ten beri 7,5 milyon adetle "En çok satan" Audi'ye pek yakışmış. Edition One Audi A4'lerde 2.0 TFSI, 2.0 TDI ve 3.0 TDI motorlar görev yapacak.

 

Yani bizim özel seri vergilerimizle pek uyumlu bir seri olamayacak gibi maalesef (iç çekme emojisi).