yukarı

Audi A1 citycarver: Şehir yolları taştan...

Henüz yeni Audi A1 ile tanışma şerefine nail olamamışken, Citycarver diye bir cep SUV'u çıktı karşımıza...

21 Kasım 2019 kaynak: Audi

Yeni Audi A1'in Türkiye gecikmeli teşriflerini, kendimizce pek mantıklı olmayan fiyatlarına bağlamışken, daha da pahalı olacak bir A1'in haberi geldi: Audi A1 Citycarver

 

Hakkıyla sert görünmek için çamurlukları ve gövdenin altını boydan boya koruma plastikleriyle kaplamış Audi A1 Citycarver (Edition One). Kaputun hemen altındaki iki parçalı hava girişi ve Audi'nin "Q" tipi sekizgen ön ızgarası ve tamponlarıyla da düz A1'den ayrışıyor. 

Yerden 50 milim daha yüksek olmanın avantajıyla kaldırımlara korkusuzca yaklaşacak A1 Citycarver'ın 4x4 quatro versiyonu olmayacak maalesef.

 

Bol geometrik ve robotik hatlarıyla da nispeten evcil kardeşinden ayrışan Citycarver, opsiyonel siyah ya da gri renk tavan ve yan aynalarıyla daha da sertleşiyor. 17 inç jantlar (Edition One 18), mat siyah ön ızgara, LED farlar ve dinamik oyunlu stoplar standart olacak. 

Artan yükseklik nedeniyle kayda değer bir dinamizm kaybı yaşamayan A1 Citycarver, fazladan süspansiyon yoluyla bozuk zemin ve kasislerde daha toleranslı, konforlu bir sürüş sunuyor.

 

Audi'ler geleneksel olarak "bi tık" daha sert olsa da kaynak eser VW Polo'dan yola çıkarak, sürüş kalitesinde her türlü tereddütten uzağız.    

Kokpit ve kabinde normal A1 ne sunuyorsa onu sunan A1 Citycarver, parayı kıyanlar için hazırladığı sonsuz opsiyonlarla ballandırılmış durumda. Lakin standartlarımız da fena değil hani.

 

10.1" ekranlı bilgi ve eğlence sistemine, dijital gösterge paneli, dış renkle paslaşan canlı detaylar, Bang&Olufsen ses sistemi ve yüksek sürüş pozisyonunu ekleyerek cazibeyi katlamış Citycarver. 

Motorlarda dinamik benzinlilerle yetinmiş A1 Citycarver. 116 hp'lik 3 silindirli 1.0 lt. ve 150 hp'lik 1.5 lt. motorların ikisi de keyifle devirleniyor ki fazladan 40 kg'a rağmen, 1.5 TFSI'yın maliyetine girmenin mantığı tartışmalı. 1.0'ın 95 hp'lik zayıf versiyonunun da geleceğini sanmıyoruz.  

Bu arada, her şey iyi güzel de isimden pek emin olamadık. City'si tamam da, "carver"... Şehir yollarını aşındıracağım diyor... Açık sözlü olmuş gerçi.