yukarı

Aston Martin Vantage Roadster: Üstü açık sevda

Aston Martin Vantage'dan iki yıl sonra, açık hava güzeli Vantage Roadster nihayet gözlerimize kavuştu...

20 Şubat 2020 kaynak: Aston Martin

Aslen 2018 Nisan'ında yollara çıkan coupé Aston Martin Vantage, 13 yıllık bekleyişin ardından, ilkinden bile zarif bir tasarım gösterisi. 7 cm artışla 4,47 m'ye ulaşan uzunluğu ve sadece 1.27 m'lik yüksekliğiyle Aston Martin Vantage MKII kompakt bir ışın kılıcı adeta.

 

İşte, yaklaşık 2 yıl sonra, onun üstü açılır hali Vantage Roadster gözlerimize kavuştu. Asfaltın üstündeki havayı kazıyıp götürecek gibi duran ön ızgara keşke bizi de içeri alsa diye düşünmedik değil. Şöyle bir bakınca, coupé'deki ızgara motifi biraz daha vahşiyken, Roadster'da sanki Monaco (lüks yazlık muhit) estetiği ağır basmış.

 

Motor cephesinde ise yeni bir şey yok (Okumayanlar için "Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok" muhteşemdir) ama yenilik ihtiyacı içinde hiç değiliz zaten. AMG kökenli 4.0 lt. çift turbolu V8 510 hp ve 2.000 devirden itibaren 685 Nm torkuyla adrenalin küpü. Şef 8 ileri ZF şanzıman. 

 

Vantage Roadster'ın 0-60 mil (yani 96 km) hızlanması 3,7 saniye olarak açıklandı. 0-100 için birkaç salise daha harcayabiliriz memnuniyetle... Maksimum sürat ise saatte 306 km. Direnç ve sürüşten zerre taviz vermemek gövde ve şasi revizyonlarının yanı sıra, arka amortisörler, uyarlanabilir süspansiyon yazılımı ve ESP ayarları da elden geçirilmiş. 

 

Sadece 60 kg ağırlığındaki kumaş tavan mekanizmasının azami açılma ve kapanma hızıysa 7 saniyenin altında. Ki bu tam otomatik cabrio sistemler içinde türünün en hızlı işlem zamanı. 

 

Ve geldik heyecanla beklediğiniz, en çok merak ettiğiniz konuya: Aston Martin Vantage Roadster'ın bagaj hacmi tam 200 litre! Golf çantamı ne yapacağım diye düşünmek yok... Yalnız A101 torbasından yoğurt suyu sızmamasına dikkat edelim!.. Fiyat mı? Sizin için 126,950 £ x 7,88 Majesteleri. Gitmeden şömineyi yakmamızı ister misiniz:)