yukarı

Aston Martin DBX707 2023: Lüks SUV’ların yeni kralı

Aston Martin, DBX707 olarak adlandırılan DBX serisinin performans amiral gemisini tanıttı.

02 Şubat 2022 kaynak: Aston Martin

SUV’ların kralı olacağına dair verdiği sözü tutan yeni versiyon, yeni ıslak tipli şanzıman, şasi güçlendirmeleri ve görsel iyileştirmeler ile birlikte çift turbo V8'inden 707 beygir güç üreterek dünyanın en güçlü lüks SUV'u oldu.AMG kaynaklı çift turbo 4.0 litrelik V8, etkileyici 707 HP ve 900 Nm tork üretmek için Aston Martin'in kendi mühendislik ekibinden yararlandı. Bu motor DBX'e göre 157 HP ve 200 Nm daha güçlü. Sonuç olarak DBX707, 650 HP’lik Lamborghini Urus ve 635 HP’lik Bentley Bentayga Speed dahil olmak üzere şu anda piyasada bulunan diğer SUV'lardan daha güçlü. Aston Martin, önümüzdeki birkaç yıl içinde rakip otomobil üreticilerinin plug-in hibrit performans SUV çeşitleri gelene kadar bu unvanı elinde tutacak.Tüm bu gücü yola getirmek için DBX707, daha hızlı vites değişimleri sunan DBX'in tork konvertörünün yerini alan yeni dokuz vitesli ıslak tipte şanzıman sunuyor. Böylece, dört tekerlekten çekiş sistemi ve geliştirilmiş sınırlı kaymalı diferansiyel ile birlikte SUV, 0-100 km/s hıza 3,2 saniyede ulaşabiliyor. Aston Martin, 310 km/s azami hıza sahip olduğunu iddia ederek, DBX707'yi lüks SUV segmentinde Bentley Bentayga Speed'in 306 km/s en yüksek hızını aşan en hızlı model haline getiriyor.Daha fazla sürüş dinamikleri için DBX707, standart DBX üzerinde bir dizi şasi değişikliği aldı. Bunlar arasında, yeni amortisör valfi ve yeniden kalibre edilmiş yaylar, direksiyon ve elektronik sistemlere sahip uyarlanabilir üç odalı havalı süspansiyon için yeni bir kurulum yer alıyor. Altı pistonlu fren kaliperleri ile önde 420 mm ve arkada 390 mm ölçülerinde standart karbon seramik diskler sayesinde durdurma gücü de iyileştirildi.DBX zaten yakışıklı bir SUV ama yeniden tasarlanan gövde kiti, DBX707'yi her açıdan daha agresif gösteriyor. Ön tasarım değişiklikleri arasında yeni hava girişleri ve DRL'lerle çevrili daha büyük ızgara yer alıyor. Bu eklemeler, aerodinamiği iyileştirdikleri ve motor, vites kutusu ve frenler için daha fazla soğutma sundukları için yalnızca gösteriş için tasarlanmamış.

Opsiyonel 23 inçlik jantlar hem oranları hem de yol tutuşu geliştirirken, marşpiyelerde arkaya doğru entegre bir kanatçık bulunuyor. DBX'in en güçlü noktası olan arka kısım, daha büyük dörtlü egzoz çıkışlarına ve dikey girişleri de barındıran F1 tarzı difüzöre sahip. Aero kiti parlak siyah renkte ancak isteğe bağlı olarak karbon fiberde mevcut.

Kabinin içine girdiğinizde, yeni kapı içi tasarımı ve orta konsolun yeniden tasarlanmış alt kısmını fark edeceksiniz. Süspansiyon ayarlarını değiştirme kısmı, ESP, manuel vites seçim modu ve aktif egzoz anahtarı için özel düğmeler dahil olmak üzere yeni sürüş modu seçim anahtarlarına sahip. Bu kurulum sürücünün DBX'teki gibi dokunmatik ekran menüsünden geçmeden tercihini hızlı bir şekilde seçmesine olanak tanıyor.

Diğer bir ilave ise, 16 yönlü elektrikli ayar ve ısıtmaya sahip standart spor koltuklar. Piyano siyahı kaplama ile birleştirilmiş deri ve Alcantara karışımı sunan standart seçenek ile üç iç ortam seçeneği var. Elbette Q by Aston Martin, renk, döşeme ve malzeme açısından daha fazla kişiselleştirme isteyen müşteriler için hizmet vermeye devam ediyor.

Aston Martin DBX707'nin ilk teslimatları, 2022'nin ikinci çeyreği için planlanıyor ve ABD pazarındaki başlangıç fiyatı 232.000 dolar. Bu fiyat, onu rakip Lamborghini Urus'tan biraz daha pahalı, ancak yine de Bentley Bentayga Speed'den daha ucuz hale getiriyor.