yukarı

Aston Martin DB12 Volante: Üstsüz ve baştan çıkarıcı

Aston Martin, hardtop DB12'nin tanıtımından sonra şimdi de V8 motorla çalışan cabrio versiyonunu tanıttı.

14 Ağustos 2023 kaynak: Aston Martin

Aston Martin üstü açık şık otomobiller üretmesiyle tanınıyor ve yeni tanıtılan DB12 Volante de bu ünün bir kanıtı. DB12'nin üstü açık versiyonu coupe kardeşinden üç ay sonra geliyor ve DB11 Volante'nin V12 seçeneğini kaybederken yeniden tasarlanmış bir yüz ve yeni teknolojilerle elden geçirilmiş bir iç mekan kazanıyor.

Açık havada sürüşten hoşlanan meraklılara hitap eden Aston Martin DB12 Volante, seleflerinin ayırt edici özelliği olan kumaş yatar tavanı koruyor. Tavan sert tonneau kapağının altında saklandığı için, kabinin güzel malzemelerini ortaya çıkaran ve seksi kuyruğa daha fazla vurgu yapan cabrio, coupe'den daha da büyüleyici oranlara sahip.

Elektrikle çalışan kumaş tavanın açılması 14 saniye, kapanması ise 50 km/saate varan hızlarda 16 saniye sürüyor. Katlama işlemi iki aşamalı olarak gerçekleştiriliyor ve 260 mm'lik bir yığın yüksekliği elde ediliyor, bu da kargo kapasitesinden fazla ödün vermiyor. Üstü açık otomobillerin coupe'ler kadar sessiz olmadığına dair yaygın inanışın aksine Aston Martin, tavanın 8 kat yalıtımla "akustik olarak geliştirildiğini" iddia ediyor.

Standart tavan rengi siyah, ancak isteğe bağlı olarak kırmızı, mavi ve "siyah ve gümüş" renkleri mevcut. Dış renk tonları ve iç döşeme seçenekleriyle sayısız farklı kombinasyon yaratılabiliyor. Coupe'den farklı olarak Volante'nin koltuk arkalıkları, kapı döşeme kaplamasıyla uyumlu ahşap kaplama ve karbon fiber panellerle sunuluyor. Kişiselleştirme seçeneklerinden bahsetmişken, araç sahipleri ekstra bir ücret karşılığında Q by Aston Martin bölümünden yararlanarak bir adım daha ileri gidebilirler.

İç mekanın en önemli özelliği, Aston Martin'in kendi bünyesinde geliştirdiği ve en son bağlantı özelliklerinin tümünü getiren yeni nesil bilgi-eğlence sistemi. Sistem yeni 10,25 inç Pure Black dokunmatik ekrana entegre edilmiş ve standart olarak 11 hoparlör (390 Watt) veya isteğe bağlı olarak 15 hoparlör (1.170 Watt) ile sunulan Bowers & Wilkins ses sistemlerine bağlı.

Tıpkı DB12 Coupe muadili gibi Volante de özel olarak AMG kaynaklı çift turbolu 4.0 litrelik V8 motorla donatılmış olup 680 HP ve 800 Nm tork üretiyor. Bu güç, elektronik arka diferansiyel (E-Diff) tarafından desteklenen 8 ileri ZF otomatik şanzıman aracılığıyla arka aksa aktarılıyor.

Üstü açılabilir GT, 0-100 km/sa hızlanmasını 3,7 saniyede tamamlayarak coupe'nin sadece 0,1 saniye gerisinde kalıyor ve hardtop muadilinin ulaştığı 325 km/sa azami hıza ulaşıyor. Gelecekte, elektrikli olmayan V8'e kıyasla muhtemelen daha fazla güç ve performans getirecek bir plug-in hibrit seçeneği bekliyoruz.

DB12 Volante'nin bağlanmış alüminyum yapısı DB11 tarafından kullanılanın geliştirilmiş bir versiyonu. Yapısal takviyeler, coupe'nin %7'lik artışına karşılık burulma sertliğinde %5'lik bir artış sağlıyor. Yeni adaptif amortisörler, arka yay oranlarında olduğu gibi Cabrio'ya özgü bir düzene sahip. Bu bağlamda, Aston Martin'in Baş Teknik Sorumlusu Roberto Fedeli, DB12 Volante'nin "sınıfının lideri performans ve yol tutuşu" sunduğunu ve artık serideki "daha yumuşak seçenek" olarak konumlanmadığını söylüyor.

Michelin Pilot S 5 lastiklerle kaplı standart 21 inç dövme alaşım jantların arkasında, önde 400 mm arkada 360 mm ölçülerinde standart dökme demir diskler bulunuyor. Bunlar isteğe bağlı olarak solmayı azaltan ve yaysız kütleden 27 kg tasarruf sağlayan karbon seramik frenlerle değiştirilebiliyor.

Aston Martin DB12 Volante Kaliforniya'daki Monterey Otomobil Haftası kapsamında The Quail'de görücüye çıkacak. Üstü açık model 2023'ün üçüncü çeyreğinde üretime girecek, ilk teslimatlar ise dördüncü çeyrekte yapılacak.