yukarı

Apple CarPlay - Android Auto maçında Google atağı

İnternetin vazgeçilmezi Google, arabaların da vazgeçilmezi olmak için Android Auto'yu güncelliyor

kaynak: Google

Markalarının fabrika çıkışlı bilgi ve eğlence sistemlerine sadakatin azaldığı, Apple CarPlay ve Android Auto'nun sazı eline aldığı bir dönemdeyiz. 

 

Google’ın 2014’te piyasaya sürdüğü Android Auto, ezeli rakibi Apple CarPlay’i sollamayı bir türlü başaramadı ama bu sefer durum ciddi.

 

2019 yazında yapılacak güncellemenin hedefi kullanım rahatlığını artırarak gönülleri fethetmek. Peki bu "kullanım rahatlığı"ndan kasıt ne?

 

 

Android Auto'daki en önemli yenilikler

 

Belki hepsinden önemlisi, Android Auto'nun listelerden oluşan tasarımını CarPlay'e benzer, uygulama bazlı bir tasarım lehine terk etmesi. Ki Android Auto'nun CarPlay yanında devlet dairesi gibi kaldığı bir konudur bu, gözümüz aydın!

 

Ayrıca, güncelleme sonrasında Android Auto’yu açmak için elinizi kıpırdatmaya bile gerek kalmayacak.

 

Sistem, Bluetooth’u kullanarak akıllı telefonunuzu algılayıp otomatik olarak açılacak ve size sadece "Hey Gugıl!" demek kalacak. Sonrası şunu ara, buna mesaj at, şu şarkıyı çal, şuraya rota oluştur, sırtımı kaşı falan...

Tek ekranda çok işlev

 

Apple CarPlay kullananlar bilir (kullanmayanlara da biz söylemiş olalım), telefonunuza bir arama geldiğinde navigasyonu görememeye başlarsınız. Android Auto’nun yeni güncellemesiyle birlikte gelen aramalar ekranda pop-up olarak çıkacak

 

Yani mesajlaşma, arama, müzik dinleme gibi hizmetlerden faydalanırken aktif uygulama kapanmayacak. Ayrıca ekranın altındaki yeni gezinti/medya çubuğu sayesinde bir uygulamadan diğerine gezinmek ve farklı fonksiyonları kontrol etmek kolaylaşacak. 

 

Üstelik yeni Android Auto arabanızın bilgi ve eğlence ekranının boyutuna göre kendini uyarlayacak, ekranda görünebilen fonksiyon ve uygulamalar artıp azalabilecek.

 

Haritalar ve navigasyon Android Auto ve (sahibi olduğu) Waze'in her zaman önde olduğu konulardı ve Google şimdi bir adım daha atıyor.

 

Takviminize bir mekânda buluşma mı eklediniz? Android Auto takviminizden bu bilgiyi alarak size hızlı bir şekilde rota oluşturacak. 

 

Ayrıca daha yüksek çözünürlük desteği, göz yormayan karanlık mod ile yeni renk paleti de güncelleme menüsünde. 

 

 

Elektrikli arabalar için bir şeyler var mı?

 

Gittikçe popüler bir konu haline gelen elektrikli arabalar da yeniliklerden nasibini almakta. Mesela doğrudan Android Auto sistemiyle gelen yeni Tesla rakibi Polestar 2'de bundan çok daha fazlası söz konusu. 

 

Volvo ve birkaç marka daha şimdiden yerini ayırtmış görünüyor. Biz şimdilik temkini elden bırakmıyoruz. Çok fazla değişkenin olduğu bu özelliklerin, hangi marka/modellerde geçerli olacağından emin olamadığımız için şimdilik fazla detaya girmiyoruz...

 

 

Apple CarPlay ne yapmıştı?

 

Araştırma devi J.D.Power'ın Ağustos 2018'de yayınladığı müşteri memnuniyeti raporuna göre, Apple CarPlay'in memnuniyet skoru 777 (1000 üzerinden) iken, Android Auto 748 puanda kalmıştı. 

 

Buna karşın, iş haritalar ve navigasyona geldiğinde sürücülerin %56'sının Google Haritalar'ı tercih ettiği açıklanmıştı.

 

Raporun hemen ardından gelen iOS 12 güncellemesiyle Apple, kullanıcılarına Google Haritalar ve Waze gibi üçüncü parti uygulamaları (sesli komut gibi eksikleri olsa da) kullanma imkânı getirmişti. 

 

Müşteri memnuniyeti ve kullanım kolaylığında bugüne kadar hep önde olan Apple CarPlay, bakalım Android Auto’dan gelen bu atağa nasıl karşılık verecek... Her şekilde kazanan taraf biz olacağız gibi görünüyor:)

 

Apple CarPlay ve Android Auto kullanımı için, hayret ve esef verici bir şekilde hâlâ ek ücret talep eden bazı "dev" markaların da yakında bu utanca son vermesi dileklerimizle...

 

Kaynak: Google