yukarı

Alibaba'nın bir markası var ve Tesla'yı öldürmek istiyor: IM

Teknoloji devleri hızla otomotive yönelirken, e-ticaret devi Alibaba SAIC'e yöneldi. Sonuç elektrikli IM

kaynak: IM Motors

Dünyanın 5. büyük otomotiv şirketi SAIC'e (2020 satışı 5,6 milyon adet) hepimiz aşina olmayabiliriz ama e-ticaret'le yakından uzaktan ilgisi olanlar Alibaba'nın nasıl bir küresel güç olduğunu bilirler.

Elektrikli otomobillere odaklanan bu ortaklıktaki üçüncü isim olan Zhangjiang Hi-Tech ile birlikte kurulan ana şirketin ismi Zhiji Motors. Ama telaffuz krizine de yol açmamak ve pazarlama ekiplerinin işini kolaylaştırmak için uluslararası marka IM Motors olacak.

IM elektrikli sedan

"Gına bu Çin markalarından, bunlardan bir cacık olmaz" şeklinde düşünebilirsiniz ama inanın olay büyük, durum fena!.. IM'in lansmanında itinayla vurgu yapılan "Akıllı safkan elektrikli araba ve SUV" ifadesi bile konuya farklı bir açıdan yaklaştıklarının göstergesi.

IM elektrikli SUV

SAIC işin sanayi kısmını, yani konsept ve üretimi üstlenirken, Alibaba yazılım altyapısı ve yapay zekâ geliştirmelerinden sorumlu olacak. "Yapay zekâdan korkacaksın" diyen Elon Musk, bunu mu kastetmişti acep?

Nitekim, başlıktaki "Tesla'yı öldürme" isteği bizim reyting amaçlı uçuşumuz değil, bizzat IM'in CEO'su Liu Tao'nun basın mensuplarına laf arasında söyleyiverdiği bir şey.

IM Alibaba ve SAIC ortaklığını ürünü

Efendim, öncelikle "IM" "Intelligence in Motion"ın kısaltması. Yani akıllı telefondan sonra akıllı araba devri de hayırlı olsun!..

Yolculukların yepyeni bir pazara dönüşmek üzere olan olduğu bu yeni dönemde, sürüş ve sürüş esnasındaki tüketim verilerinin Alibaba ve diğer teknoloji şirketlerinin iştahını kabartması sürpriz değil. Alışveriş yaptıkça km kazanmaya hazır olun! Yoksa km yaptıkça daha çok harcamaya mı deseydik!..

IM Sedan 5 m'lik bir Tesla Model S rakibi

5 m uzunluk ve 1.96 m genişliğindeki sedan IM, sadece Tesla Model S (ya da Model 3) değil, yakın zamanda lanse edilen ve sanki fazlaca benzediği Çin'li rakip Nio ET7 ile sıkı bir rekabete girecek.

Ülkelerdeki kanunlara bağlı olarak, otonom sürüş yetenekleri kullanacak olan IM modelleri, 15 HD kamera, 5 dalga, 15 ultrasonik radardan ve lidar sensörlerinden gelen verileri işleyen NVIDIA teknolojisiyle yol alacak.

Elektrikli IM'lerin otonom özellikleri NVIDIA'ya emanet

Gözleri yoldan ayırma çağına şimdiden fena uyum sağlayan ekranlar, elektrikli IM'lerde tam kadro maşallah! Ön paneli boydan boya uzanan üç bölümlü ve tam 39 inçlik bilgi-eğlence ve diğer her şeyin ekranı yetmezse, orta konsoldaki 12,8 inçlik kumanda ekranından verelim.

IM modelleri ekran coşması yaşıyor

Batarya paketi için dünyanın en büyük lityum-iyon batarya üreticisi CATL'ye sipariş geçmiş EV (electrik vehicle - elektrikli araç) girişimi IM. Ki Tesla'nın da tedarikçisi olur kendisi. Yakın zamanda nikel ve kobalt içermeyen, daha ucuz ve daha çevreci bataryalar üzerinde çalışmaya başlayamıştı CATL.

IM için geliştirdiği 93 ve 115 kWs'lik ve maksimum 874 km menzilli yeni nesil bataryalar hem daha küçük hem de %40'a kadar daha verimli.

Ama daha ilginci, bu bataryaların kablosuz şarja uygun olması! Zira isimleri henüz netleşmeyen bu iki IM modelinde dünyanın ilk seri üretim 11kW yüksek güçlü kablosuz şarj sistemi kullanılmış.

IM modelleri kablosuz şarjı da destekliyor

Buyrun, Hyundai (15 dakikada %20'den 80'e) ve Nio'dan (5 dakikada batarya değişimi) sonra, bir baş döndürücü batarya/şarj haberi daha! Diğer bazı sıradan(!) haberler ise dört tekerleğe toplam 536 hp ve 700 Nm yollayan iki elektrik motoru ve 3.9 saniyelik 0-100 km hızlanması gibi şeyler.

Ama teknik verileri konuşmak için daha çok fırsatımız olacak gibi. Zira sedan IM bu yılki Şangay Otomobil Fuarı'nda tanıtılıp 2022'de teslim edilecek. SUV IM'in lansmanı ise 2022'de yapılacak.

IM Sedan 2022'de yollarda olacak

Şaşırma eşiğinizi çok yukarı çektiğimiz için, gerçekten özür dileriz!