yukarı

Alfa Romeo Tonale test: Güzel SUV fakat “aması” var

Çarpıcı görünüm, şık teknoloji ve makul pratiklik, Tonale'yi kusurlu olsa da çekici bir kompakt premium SUV haline getiriyor.

28 Nisan 2024 kaynak: Alfa Romeo

Alfa Romeo Tonale'nin kusurları var, ancak BMW, Audi ve Volvo gibi kompakt premium SUV'lara karşı kendini koruyabilir. Bir kere muhteşem görünümlü bir aile otomobili, ancak yine de pratik, iyi yol tutuyor ve bazı şık araç içi teknolojilere sahip. Ancak kabin kalitesi, fiyatı ve rakipleri göz önüne alındığında olması gerekenin altında kalıyor. 

Alfa Romeo Guilia sedan ve onunla yakından ilişkili Stelvio SUV İtalyan otomobil üreticisine yeni bir soluk getirmiş olsa da, ikisi de onu yeni zirvelere taşımayı başaramadı. Bu nedenle Alfa Romeo, bu kez "yeni bir Alfa Romeo çağının başlangıcını" müjdeleyen Tonale ile kendini bir kez daha canlandırmayı umuyor. 

Kökleri yaklaşık 20 yıl öncesine, eski bir Fiat hatchback'e kadar uzanan bir platforma dayanıyor olabilir, ancak Tonale'ye bakarak bunu asla tahmin edemiyorsunuz. Gösterişli tasarımıyla tanınmayan bir segmente biraz yetenek ve tasarım katan harika görünümlü bir aile otomobili. Üç elemanlı ışık kümelerindeki SZ'den, pencere çizgisiyle 8C'ye ve (bu belki biraz zorlama olsa da) altmışlı yılların GT'sinin siluetine kadar geçmişin ikonik Alfalarına bazı referanslar bile var. 

Tonale kompakt bir premium SUV, yani Audi Q3, Mercedes GLA, Volvo XC40 ve yeni BMW X1 gibi bazı ağır topların karşısına çıkacak. Daha az gösterişli ancak aynı derecede yetenekli alternatifler arasında Hyundai Tucson ve Kia Sportage yer alırken, yeni MINI Countryman de kesinlikle bebek Alfa'dan biraz satış çalmak isteyecektir. 

Guilia ve Stelvio tarafından kullanılan arkadan itişli Giorgio platformu burada yok. Bunun yerine Tonale'nin ince gövdesinin altında Jeep Compass'ın kullandığı, 2005'te Grande Punto'nun ve Alfa Romeo MiTo'nun temelini oluşturan Fiat Small Platform'un bir evrimi olan aynı alt yapı bulunuyor. Neyse ki, yürüyen aksam yüzyılın başından kalma değil. 

Plug-in hibrit Tonale Q4, 280 HP güç üreten ve dört tekerlekten çekiş sunan serideki en güçlü versiyon. Kaputun altındaki 1.3 litrelik benzinli motor gücünü ön tekerleklere gönderirken, 15.5kWh batarya ile beslenen tek elektrikli motor arka tekerlekleri çalıştırıyor. 

Alfa Romeo'ya göre, Tonale Q4 sadece elektrik gücüyle 70 km veya sadece şehir etrafında sürüyorsanız 80 km yol kat edebilir. Plug-in Tonale ayrıca 29-32g/km CO2 yayarken 217mpg'ye kadar geri dönüş sağlayabiliyor. Alternatif olarak, Tonale'nin önden çekişli, hafif hibrit versiyonunu tercih edebilirsiniz. Bu versiyonda yedi vitesli çift kavramalı şanzıman ve 20 HP'lik elektrik motoruyla eşleştirilmiş yeni bir dört silindirli 1,5 litrelik benzinli motor kullanılıyor. Bu kombinasyon toplamda 160 HP güç üretiyor ve aracın çalıştırıldığında, düşük hızlarda ve park ederken elektrik gücüyle çalışmasını sağlıyor. Alfa Romeo Tonale ülkemiz için ideal kombinasyon olan dizel-otomatik versiyonla da satılıyor. 1.6 litrelik dizel motor 130 HP güç üretiyor ve çift kavramalı DCT şanzımanla eşleştirilmiş. 

Ülkemizde Ti ve Veloce donanımlara satılan Tonale, en üst donanım olan Veloce’u hafif hibrit ve plug-in hibrit motorlarda sunuyor. Standart donanım listesi, bu fiyat noktasında olması gerektiği gibi zengin; her modelde LED farlar, geri görüş kamerası, elektrikli bagaj kapağı, anahtarsız giriş, 18 ila 20 inç alaşım jantlar, 12,3 inç dijital sürücü ekranı ve Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantısına sahip 10,25 inç merkezi dokunmatik ekran bulunuyor. 

Alfa Romeo Tonale görünüşünün hakkını yolda da veriyor. Jeep Compass ile aynı temel alt yapıyı ve aynı motor teknolojisinin bazılarını kullanıyor olabilir, ancak bu keskin bir İtalyan kıyafeti giymiş bir Jeep değil. Tonale, virajlı bir yolda tatmin edici, ancak seyir halindeyken yeterince rahat olan harika bir sürüş / kullanım dengesi sağlayan frekans seçici amortisörlere sahip özel bir süspansiyon kurulumuna sahip. 

En üst seviye Veloce donanımına, 'DNA' döner seçicinin ortasındaki bir düğme aracılığıyla sürüş modlarından bağımsız olarak kontrol edilebilen uyarlanabilir amortisörler ekleniyor, böylece daha sportif Dinamik ayarda olsanız bile, engebeli yol modu sürüşü belirgin şekilde daha yumuşak hale getiriyor. 

Biz 18 inçlik jantlarla donatılmış modeli kullandık ve oldukça fazla yol gürültüsü ürettiğini ve kabine bir miktar rüzgar gürültüsünün de sızdığını gördük. Alfa'nın Giulia sedanı ve Stelvio SUV'u gibi direksiyon hafif ve hızlı, yolda canlı bir his veriyor. 

Alfa Romeo'nun tanıdık 'DNA' sürüş modu seçicisi mevcut, ancak burada biraz farklı. Dinamik modda gaz, şanzıman, denge kontrolü ve direksiyon daha doğrudan bir his verecek şekilde ayarlanıyor ve plug-in hibrit Tonale Q4'te fren rejenerasyonu da güçleniyor. Natural, performans ve ekonomi arasında denge kuran hibrit modu, Advance Efficiency ise aracı EV moduna geçiriyor ve aküden mümkün olduğunca fazla menzil elde etmek için gazı kısıyor. Ayrıca plug-in modelinde, yolculuğunuzun ilerleyen zamanları için şarjı rezerve etmenizi sağlayan bir batarya tasarruf modu da bulunuyor. 

Giriş seviyesi Tonale, yeni 1,5 litrelik benzinli motoru küçük bir elektrik motoruyla birleştiren hafif hibrit bir motor kullanıyor, ancak plug-in hibrit Tonale Q4 bizim tercihimiz oldu. Hafif hibrit versiyona göre daha oturaklı ve genel olarak daha az tedirgin hissettiriyor ve 1.3 litrelik benzinli motor, elektrikli motor ve 15.5kWh batarya kullanan PHEV modelinin ekstra ağırlığına rağmen, hala dönmeye hevesli ve gövde kontrolü kontrol altında tutuluyor. Dizel Tonale ise seçeneklerimiz arasında en aşağıda yer alıyor. Diğerlerine göre daha güçsüz olması ve hırıltılı motoru hiç özlemiyor oluşumuz bu sıralamadaki yerinin en büyük sebeplerinden…
 

Düz hat performansı da plug-in Tonale'de daha güçlü. Elektrikli motordan gelen tork, bir dönüşten hızlanırken arka aksı hafifçe itmeye yardımcı oluyor, ancak Tonale hala arkadan çok önden tahrikli hissediyor. Elektrik motorunun 156 HP gücü günlük sürüş için yeterli ve Tonale PHEV'de sadece elektrik gücüyle 135 km’ye kadar çıkabilirsiniz, ancak motor 2.000 rpm'nin biraz üzerinde sadece uzak bir uğultu ile otoyolda rahatça seyredecektir.
 

Hafif hibrit Tonale'de 160 HP güç ve 240 Nm tork ile 0-100 km/s hızlanmasını 8,8 saniyede tamamlanırken, azami hız 211 km/s.
 

Performans, plug-in Tonale Q4'e kıyasla mütevazı, ancak asıl hayal kırıklığı güç dağıtımı. Gaza basmanız ile aracın gerçekten tepki vermesi arasında gözle görülür bir gecikme var. Bu sadece köy yollarındaki patlamaların keyfini kaçırmakla kalmıyor, aynı zamanda normal sürüş sırasında da acı veriyor ve bir kavşağa katılırken veya sollama yaparken daha büyük boşluklar beklemeniz gerektiği anlamına geliyor.
 

Daha güçlü benzinli motor ve elektrikli motora sahip plug-in hibrit Tonale Q4'ü tercih ettiğinizde güç 280 HP’ye ve 400 Nm'nin üzerinde torka yükseliyor. Bu aynı zamanda 0-100 km/s  hızlanmasını 6,2 saniyeye düşürüyor. Azami hız ise 206 km/s ile biraz daha düşük.
 

Bir otoyola girmek veya birini sollamak için gaza bastığınızda elektrikten benzin gücüne geçiş biraz hantal olabiliyor, ancak aksi takdirde oldukça yumuşak ve elektrik motoru hemen makul bir itme sağladığı için asla bocalamaya bırakılmazsınız. Bu motorun en zayıf kısmı, gecikmeli altı ileri otomatik şanzıman.
 

Tonale, Alfa Romeo'nun ilk hibridi ve tamamen elektrikli geleceğine doğru ilk adım. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki çeşit var: hafif hibrit model, yeni bir 1.5 litrelik benzinli motor ve 0.8kWh'lik bir batarya ile beslenen küçük bir elektrik motoru kullanıyor.
 

Ancak düşük çalıştırma maliyetlerinin peşindeyseniz, plug-in hibrit Tonale Q4 tam size göre. 1,3 litrelik benzinli motoru, çok daha büyük bir 15,5 kWh batarya ile çalışan daha büyük bir elektrik motoru ile eşleştirilmiş. Adından da anlaşılacağı gibi, bu versiyonda bataryayı şarj etmek için fişe takmanız gerekiyor ve bu da standart 7,4kW ev tipi bir duvar kutusu kullanarak iki buçuk saat sürüyor.
 

İç mekan oldukça minimalist ancak en yeni Volvo kabinleriyle aynı ölçüde değil ve Alman rakipleri gibi cızırtılı piyano siyahı plastiklere de pek güvenmiyor. Net dijital sürücü ekranı ve merkezi dokunmatik ekran gibi bazı yeni unsurlar var, ancak şık alan doğrudan daha büyük Giulia ve Stelvio'dan alınan birkaç unsurla geliştirilmiş. En dikkat çekici olanı üç kollu direksiyon simidi ve en üst Veloce modelinde direksiyon kolonuna monte edilmiş büyük metal vites değiştirme kulakçıkları.
 

Yapı kalitesi tipik bir Alfa, yani harika ve hayal kırıklığı yaratan bir karışım var. Neyse ki, ilk kategoriye giren unsurlar, direksiyon simidi ve en üst özellikli modeli seçerseniz mükemmel alüminyum vites kulakçıkları gibi sık dokunduğunuz parçalar olma eğiliminde. Aynı zamanda, orta konsol ve kapı kaplamaları titrek bir his veriyor ve kalitesiz plastikten yapılmış.
 

Genel olarak, kabinin kalitesi ve premium hissi, fiyatı göz önüne alındığında veya Tonale'nin bu bölümlerde üstün olan BMW X1 gibi önemli rakipleriyle karşılaştırıldığında olması gereken yerin altında kalıyor.
 

Alfa Romeo Tonale, Maserati MC20 süper otomobilinin yanı sıra tamamen elektrikli Fiat 500 ve Jeep Avenger ile aynı 10,25 inçlik merkezi dokunmatik ekranı kullanıyor, bu yüzden sağlam bir kurulum olduğunu biliyoruz. Android tabanlı işletim sisteminde gezinmek kolay, ancak ekranın kenarlarındaki kısayol simgelerinin çoğu oldukça küçük ve hareket halindeyken basılması pek kolay değil. Ekran en azından duyarlı, ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto standart olarak sunuluyor, böylece gerçekten hayran değilseniz yerleşik bilgi-eğlence sistemini atlayabilirsiniz.
 

Dokunmatik ekran, Alfa'nın Guilia sedan veya Stelvio SUV'undaki ekran gibi gösterge paneline gömülü değil, bunun yerine aşağıda bir dizi fiziksel klima kontrolüyle gururla üstte oturuyor. Kabin sıcaklığını değiştirmek için bir dokunmatik ekranın etrafında dolaşmanız gerekmediği anlamına geldiği için her zaman görmek istediğimiz bir şey.
 

Direksiyon simidinin arkasında, üç benzersiz görünümle yapılandırılabilen 12,3 inçlik şık bir dijital gösterge paneli yer alıyor: bir dizi modern ve sportif kadran, eski Alfalarda olduğu gibi görünecek şekilde tasarlanmış retro bir kurulum ve geceleri gözleri yormayacak sade bir seçenek.
 

Tonale'yi önemli rakiplerine tercih etmenizin nedeni, ne kadar pratik olduğundan ziyade sürüşü veya görünüşü. Kabin alanı ve bagaj kapasitesi birinci sınıf bir kompakt SUV için yeterli, ancak sınıfının lideri değil. Kapı gözleri ve orta kol dayama bölmesi iyi boyutta, ancak Volvo XC40'takiler kadar büyük değil, akıllı telefon tepsisi ise sürüş modu kadranının biraz engellemesi nedeniyle biraz garip.
 

Alfa Romeo Tonale 4,528 mm uzunluğunda, 1,841 mm genişliğinde, 1,601 mm yüksekliğinde ve 2,636 mm dingil mesafesine sahip. Bu, BMW X1 veya Volvo XC40'tan daha uzun olduğu, ancak bu doğrudan rakiplerin her ikisinden de biraz daha dar ve daha kısa olduğu anlamına geliyor.
 

Tonale'nin arkası biraz karışık. Arka koltuktaki yolcular yeterli miktarda baş ve diz mesafesine sahipler, ancak koltukların kendileri oldukça düz ve sırtlıklar çok dik. Dahası, arka taraf biraz kasvetli çünkü yükselen pencere çizgisi, arka görüşü de engelleyen kalın C sütunları yaratmış.
 

Alçak taban, ayak boşluğundaki nispeten küçük tümsek ve ön koltukların altında ayaklar için geniş alan sayesinde en az üç yolcuyu aynı anda rahatça oturtmak için yeterli alan var.
 

Pratiklik açısından, hafif hibrit Tonale'nin 500 litrelik bagajı sınıfın tam ortasında yer alıyor. Volvo XC40'tan alacağınız 452 litreden daha büyük, ancak BMW X1'in 540 litrelik bagajıyla tam olarak eşleşmiyor.
 

Ancak, birçok plug-in hibritte olduğu gibi, Tonale Q4'ün 385 litrelik yük alanı önemli ölçüde daha küçük; bunun en olası nedeni daha büyük 15.5kWh batarya veya arka akstaki ek elektrik motoru. Arka koltuklar katlandığında da durum aynı; hafif hibrit Tonale, plug-in modelin 1.430 litresine kıyasla 1.550 litre kargo alanı sunuyor.
 

Tonale'nin her iki versiyonu da 700 kg'a kadar frenlenmemiş ağırlığı çekebilecek şekilde derecelendirilmiş, ancak plug-in hibrit versiyon, frenli bir römorkunuz varsa 1.500 kg'a kadar çekebilen hafif hibrit modele kıyasla 1.250 kg'da maksimuma ulaşıyor. Çekme kabiliyetine öncelik veren alıcılar, versiyonları 2.000 kg'a kadar çekebilen Volvo XC40 veya BMW X1 ile daha iyi hizmet alacaktır.
 

Tonale, 2022 yılında Euro NCAP tarafından test edildiğinde, yetişkin yolcu koruması için yüzde 83 ve çocuk yolcu koruması kategorisinde yüzde 85 puan alarak tam beş yıldızlı çarpışma güvenliği derecesine layık görüldü. Her modelin otonom acil frenleme, trafik işareti tanıma, ileri çarpışma uyarısı ve adaptif hız sabitleyici ile donatıldığı düşünüldüğünde, Tonale'nin güvenlik yardım teknolojisi için yüzde 85 alması sürpriz değil.
 

İkinci seviye otonom sürüş teknolojisi opsiyonel ve otomobilin sınırlı süreler için şeritler arasında hızlanmasına ve yönlendirilmesine olanak tanıyor. Ayrıca 360 derece kamera kurulumu, kör nokta algılama ve ön park sensörü de paketin bir parçası olarak ikinci seviye otonom sürüş teknolojisiyle birlikte geliyor.