yukarı

Alfa Romeo Giulia SWB Zagato: V6 motorlu zevk makinesi

Kulaklarımızın pasını silmek, gözlerimizdeki perdeyi kaldırmak için yine bir İtalyan marka kolları sıvamış. İyi ki de sıvamış…

20 Aralık 2022 kaynak: Alfa Romeo

Zagato, Alfa Romeo ile arasındaki ilk iş birliğinin 100. yıl dönümünü kutlamak için özel olarak tasarlanmış, bir defaya mahsus özel yapım Alfa Romeo Giulia SWB'yi tamamladı. Bir Alman koleksiyoncunun izniyle sunulan model, Alfa Romeo Giulia'yı temel alıyor, ancak kısaltılmış aks mesafesi, özel olarak tasarlanmış iki kapılı coupe gövdesi ve GTAm'den altı vitesli manuel ile eşleştirilmiş çift turbolu V6 ile birlikte geliyor.Daha önceki haberlere baktığımızda Alfa Romeo Giulia SWB Zagato'nun sınırlı üretim bir model olmasını beklerken, İtalyan tasarım evi bunun tek seferlik bir model olduğunu açıkladı. Proje, Zagato ve Alfa Romeo arasındaki ilk iş birliği olan Tipo G1'den tam 100 yıl sonra, 2021'de başladı. Eşsiz araç, 8C Competizione ve SZ dahil olmak üzere birçok Alfa Romeo modelinin yanı sıra modern çağın birkaç Aston Martin Zagato'suna sahip olan bir Alman müşteriye ait.Bu sanat eserini yaratmak için manuel şanzımanlı Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio temel alındı. Zagato, temelleri GTAm spesifikasyonuna yükseltirken, aks mesafesini kısalttı. Bu değişiklikler, modelin çift turbolu 2.9 litre V6 benzinli motordan güç aldığı ve muhtemelen GTAm'de olduğu gibi 540 HP güç ürettiği anlamına geliyor. Güç Avrupa spesifikasyonu Quadrifoglio'lar gibi altı ileri manuel şanzımanla arka tekerleklere iletiliyor. Alfa Romeo Giulia SWB'nin temellerinin çoğunu Giulia ve Stelvio ile paylaşmasına rağmen, karoser ise tamamen yeni.Alfa Romeo Tonale'den alınan alçağa monte edilmiş LED farlar, bir çift büyük hava girişiyle çevrelenmiş geniş bir scudetto ızgara ile ön kısım çok agresif. Sportif görünümü vurgulayan karbon fiber ayırıcı da bulunuyor. Bu tasarım değişiklikleri, daha yuvarlak hatlara sahip olmasına rağmen, 90'ların SZ'sinin acımasızlığına kavuşturmuş yeni modeli.Profile geçildiğinde, ön çamurluklarda havalandırma kanalları, üçgen Quadrifoglio arması ve Zagato amblemi bulunuyor. Beş kollu merkez kilitli alaşım jantlar da sarı fren kaliperleri ile parlak gümüş kaplamaya rağmen GTAm'den alınmış. Aks mesafesi, gizli kapı kollarına sahip iki büyük kapı ile Giulia sedan'a kıyasla önemli ölçüde daha kısa. Uzun kaput ve belirgin omuz çizgisi nedeniyle oranlar, geçmişteki Zagato coupe modellerini anımsatıyor.

Arka taraf, ince LED ışık şeritle vurgulanan, Zagato tarafından tasarlanmış Alfa Romeo'ların TZ serisine benzer Kamm-kuyruk tasarımıyla karakterize edilmiş. Bazıları, stopların Aston Martin'i anımsattığını söyleyebilir, bu benzetme, Zagato'nun tasarım diliyle olan ilişkisini düşünürseniz anlaşılabilir bir durum aslında. Diğer özellikler arasında, merkezi olarak monte edilmiş çift egzoz çıkışı, büyük iki katlı difüzör ve Zagato'nun imza tasarım öğesi olan ve eğimli arka cama kadar uzanan balon tavan yer alıyor.

İç mekan, Giulia'nın ön panel düzenini koruyarak karbon fiberle kaplanmış. Siyah deriyi yeşil vurgular ve dikişlerle birleştirerek, GTAm'ın Montreal Green'ine benzeyen dış gölgeyle eşleşiyor. "Cannocchiale" gösterge paneli, analog ve dijital göstergelerin bir karışımına sahipken, muhtemelen siyah panelin arkasına bir bilgi-eğlence dokunmatik ekranı gizlenmiş. Başlat-durdur düğmeli direksiyon simidi, klima kontrolleri ve manuel şanzıman için alüminyum vites kolu doğrudan Giulia'dan alınmış, ancak karbon fiber kapı tutamaçları gibi diğer özellikler kişiselleştirmeyle yapılmış. Tahmin edilebileceği gibi, kabin iki koltuklu bir konfigürasyona sahip ve entegre koltuk başlıkları üzerinde Z amblemi bulunan karbon fiber koltuklar bulunuyor.

Bu özel aracın tasarımı, Centro Stile Alfa Romeo'nun başkanı Alejandro Mesonero ve tasarımcı ekibi tarafından desteklenen Zagato tarafından üstlenildi. Ancak, tüm geliştirme ve üretim çalışmaları "dış destek olmaksızın" tamamen Milano Atölyesi tarafından gerçekleştirildi. Bu nedenle Zagato, otomobildeki Alfa Romeo rozetlerinin "yalnızca tanımlayıcı ve tanıtım amaçlı olduğunu ve Zagato'nun Alfa Romeo SZ'den ilham alma tercihi" olduğunu belirtiyor.

Eşsiz model, sahibine teslim edilmeden önce Alfa Romeo Müzesi yakınlarındaki Arese'deki "La Pista" pistinde fotoğraflandı. Milanlı şirketin CEO'su Andrea Zagato, Alfa Romeo Giulietta SZ ve Giulia TZ'nin burada doğduğuna dikkat çekiyor.