yukarı

8 çorba kaşığı 2019 Toyota Corolla

Yeni Corolla'nın teknik ve artistik hareketleri netleşmeye başladı. İşte lezzetli detaylar...

kaynak: Toyota

1

Toyota'nın kompakt hatchback'inde kullandığı "Auris" ismini geldiği yere geri gönderen Corolla, bombayı patlatmakta gecikmedi: Yeni Corolla'da dizel motor olmayacak! 

 

Bakalım Türkiye'nin "dizel-otomatik" lobisi bu travmayı atlatabilecek mi?

 

Mevcut C-HR ve müstakbel RAV-4 ile paylaştığı modüler platformuyla yeni Toyota Corolla'nın burulma direnci, aynı ağırlıkta olacağı Auris'ten %60 daha yüksek olacak.

 

Yani, kilo almamış ama kasları, kemikleri güçlendirmiş, daha kıvrak, diri ve dinamik bir Corolla geliyor. 

 

3

Rakip modeller sıklıkla şarj edilebilir hibrit motorlara yönelirken yeni Toyota Corolla'nın tercihi, bir kez daha "full hibrit"ten yana olacak. 

 

Bir diğer ifadeyle, 2019 Corolla'nın pilleri sadece benzinli motorun çalışması ve frenlemeler sırasında şarj olacak.

 

4

12. geleneksel Corolla Şenlikleri'nde ağırlık hibrit motorlarda olacak ama benzinlinin de görecek günü varmış. 

 

Biri 122 hp'lik 1.8, diğeri 170 hp'lik (bazı kaynaklara göre 180 hp) 2.0 hibrit motorlar manşetleri süslerken, 1.2 lt. hacimli benzinli motorun da alt grup olarak sahne alması bekleniyor.   

 

5

2019 Toyota Corolla'da 6 ileri manuel şanzımanın yanı sıra, bir "Dynamic Shift CVT" görev alacak. Dediklerine göre bu CVT, çok gelişmiş ve dinamik bir şanzımanmış.

 

Ama konu CVT şanzıman olduğunda, arabazzi her zaman bir durup düşünür... Bu sefer yanılmak dileğiyle.

 

Ağırlık merkezi düşürülen Toyota Corolla'da en önemli değişim sürüş karakterinde yaşanmış. Daha sportif bir Corolla'dan Mazda 3 ve Seat Leon benzeri bir sürüş bekleyebiliriz. 

 

Çok noktadan bağlantılı, bağımsız (ve maliyetli) arka süspansiyonların standart oluşu da hem tutunma hem de konforun kazanacağının işareti.

 

7

Kokpitteki standart 7 inçlik dokunmatik ekran ön konsolun en üstünde, doğru yerinde. Entune 3.0 yazılımlı bilgi ve eğlence sistemi Apple CarPlay ve Alexa sesle kontrol sistemlerini destekleyecek.

 

Kablosuz şarj özelliği de büyük ihtimalle opsiyonlar listesinde olacak.
 


8

Yeni Corolla, güvenlik teknolojileri anlamında da epey yüklü geliyor. Şerit takip, acil frenleme ve kör nokta uyarıları gibi pek çok teknolojiyi, standart sunulacak "Toyota Safety Sense" sistemi yönetecek. Euro NCAP'te 5 yıldız artık aslanın ağzında malum. 

 

"Lansmana kadar sabredin, sayılı gün çabuk geçer" demiştik, nitekim geçti. Bir kez daha haklı çıkmanın gururunu yaşıyoruz! Bu da 9 eder ama neyse hadi:)