yukarı

7 maddede DS 7 Crossback: Lexus made in France

Citroen'den ayrılıp Fransa'nın Lexus'una dönüşen DS, birkaç cesur denemeden sonra aradığı huzuru bulmuş gibi...

24 Ekim 2019 kaynak: DS

"Lüksün mucidi Fransızlar aynı işi otomotivde nasıl yapar?" sorusunun cevabı DS Automobiles'den geliyor bu aralar. 

 

2014'te Citroen'den ayrılıp Fransa'nın Lexus'una dönüşen DS, birkaç ilginç ve cesur denemeden (mesela DS 5) sonra SUV'larda huzur bulmuşa benziyor.

 

Girişi uzatmayalım, sizi ismi gibi 7 maddelik DS 7 Crossback özetimizle başbaşa bırakalım...

 

 

1 - Konsept

 

DS 7 Crossback "prestijli" Fransız SUV'larının ilki olsa da özünde bir Peugeot 3008 var. 

 

Yani teknik başarısızlık şansı yok denecek kadar az diyebiliriz. Üstelik, 3008'in üstüne dökülen lüks tasarım, konfor ve donanım karışımı sos da çok lezzetli!

 

 

2 - Tasarım

 

Ne mutlu ki yadırgatıcı derecede farklı görünmüyor DS 7 Crossback. Asıl başarı, her detayın ince ince tasarlanmış olmasına rağmen bu normalliğin sağlanmış oluşu. 

 

 

Özellikle ön ızgara, jantlar, bol krom detay ve Paris'in ışıltısından esinlenildiği söylenen LED ve ışık oyunlarıyla kaşların kalkmasını sağlıyor DS 7 Crossback

 

Bizde pek ön plana çıkarılmasa da Bastille, Rivoli, Opera gibi gayet "Parisien" donanım paketlerine sahip DS 7 Crossback.

 

 

3 - Kabin

 

İçi de dışı gibi ince çalışmış DS 7 Crossback, yumuşak ve kaliteli kaplamaları, artık klasikleşmiş koltuk motifleri ve kokpite hakim bolca köşe, üçgen ve dikdörtgenle tatlı sert bir imaj çiziyor. 

 

 

Kullanılan Nappa deri ve ahşabın lükse katkısını severek okşayacaksınız. İki yandaki hava girişlerinin egzoz çıkışlarıyla paslaşmasını da görüp "like" ediyoruz...

 

 

4 - Teknoloji

 

Motorlarda 4 silindirin ötesine geçmese ve 4x4 çekiş opsiyonuna sahip olmasa da DS 7 Crossback'in teknoloji cephaneliğinde çılgın oyuncaklar var. 

 

180 km/s'e kadar yarı otonom (donanımlar ülkeden ülkeye değişir malum:) sürüşe kapı aralayan DS 7, "Active Scan" teknolojisiyle yolu devamlı surette tarayıp süspansiyonları geleceğe hazırlıyor. Gece görüş sağlayan termal kamerayı da unutmayalım. BMW 7 ya da Mercedes S Serisi'nden tanıdık geldi mi?

 

 

5 - Motorlar

 

O geniş ön ızgaranın arkasındaysa o kadar geniş motorlar yok. Bize gelen benzinli DS 7 Crossback'in iddiasıyla en uyumlu olan, PSA'nın gururu 1.6 Puretech

 

225 hp ve 1.900 devirden itibaren 300 Nm torkuyla bu motor, yumuşak ve sessiz karakteriyle DS 7 Crossback'in lüks ve sükunet havasına tam uyum sağlıyor. 

 

Sanki tüketimi optimize etmek için biraz ağır takılan 8 ileri otomatik şanzıman, dört silindirli turbo motorla bir buz pateni çifti gibi dans ediyor.

 

 

6 - Performans

 

8,2 saniyelik 0-100 km derecesi bir yana, DS 7 Crossback'in pek de sportif olmadığı virajlarda hızlıca ortaya çıkıyor. Evet, yumuşak bir konfor SUV'u bu. Fazlaca yatmak ya da tatlı tatlı salınmayı sevmiyorsanız şartları zorlamayacaksınız.

 

Diğer motor seçeneği ise 130 hp ve 300 Nm'lik 1.5 BlueHDi. 10,8 saniyelik 0-100 derecesi esnekliğiyle tabii ki yeterli ama bolca gelecek çağrışımı yapan bir modelde, yakın gelecekte oyundan alınacak bir motoru sevmekte de önermekte de zorlanıyoruz.

 

 

7 - Fiyatlar

 

DS 7 Crossback'in 2019 Ekim ayı fiyatları 325.600 TL'den başlıyor. Bu fiyat So Chic donanımlı 1.6 Puretech'e ait. Aynı motorda Performance Line'a çıktığımızda fiyat da 331.600 TL'ye çıkıyor.

 

DS 7 Crossback 1.5 BlueHDi'da da durum çok farklı değil aslında. So Chic donanım 326.500 TL ile ödüllendirilirken, aynı motorlu Performance Line 332.500 TL ile zirvede yer alıyor. Fark ettiyseniz, birçok marka ve modele göre, donanımlar arasında çok düşük bir fiyat farkı söz konusu.

 

Tüm DS 7 Crossback seçeneklerinin otomatik şanzımanla sunulduğunu bir kez daha hatırlatalım.