yukarı

5 adımda Rapid'den Golf'e: Skoda Scala

Skoda açısından sadece yeni bir modelin değil, yeni bir dönemin habercisi Skoda Scala

kaynak: arabazzi

"Golf ve Leon'un yanına neden bir Skoda gelmez?" diye düşünüp duruyorduk yıllardır. Hatchback kasa Golf'ü 590 lt. bagajlı Octavia ile kıyaslamak hukuken mantıklı olsa bile gerçek hayat açısından değildi. Demek ki kalbimiz temizmiş...

 

Şimdilik Skoda Scala hakkındaki haberler "Rapid'in yerine" söylemiyle yayılsa da bakmayın siz. Golf ve Leon'a kardeş geliyor!

 

O zaman buyrun, Skoda Rapid'in Scala olana kadar ne kadar değiştiğine yakından bakalım...

 

1

Evet, Skoda Scala şimdiki Rapid'in yerini alacak ama iç hacmi bir üst sınıftan Octavia'yı pek aratmıyor. 

 

Rapid'den 6 cm daha uzun ve 7 daha geniş olan Scala'nın bagaj kapağı altında 467 litrelik bir boşluk sizi bekliyor olacak!

 

2

HB ile SW arası "fastback"imsi tasarımıyla Skoda Scala, Skoda'nın "daha duygusal/heyecan verici" tasarım anlayışının ilk temsilcisi olacak. 

 

Plakalığa kadar inip Skoda logosunu da üstlenen karartılmış arka cam, krom kaplamalardaki artış ve farlarda Superb'den tanıdık optik oyunlar Skoda'nın niyeti bozduğunun kanıtı.

 

Tasarım şefi Oliver Stefani'nin evvelce belirttiği gibi, Skoda'nın hedefi - elektrikli Skoda'lar vitrine çıkmadan önce - "fonksiyonel" marka algısının yanına "heyecan"ı da eklemek. Bizce harika fikir!

 

3

Scala'nın da Rapid gibi "ekonomi sınıfı" olmasını bekleyenlere güzel haberlerimiz var... Artan malzeme kalitesi kadar, teknoloji ve mobil bağlantı seçenekleri anlamında da zirveyi zorluyor Scala.

 

Opsiyonel de olsalar, 10,25 inçlik bir sanal kokpit, şerit takip, kör nokta uyarısı, acil fren desteği ve otomatik park gibi sistemi gibi donanımlar resmi netleştiriyor.

 

4

Ön paneli Vision RS konseptinden pas alan Skoda Scala, en büyüğü 9,2 inçlik dokunmatik bilgi ve eğlence ekranı seçeneklerine sahip olacak. 

 

Scala'nın ilklerinden biri de VW grubundaki ilk "daima bağlı" model olması. Bu da bilgi ve eğlence yazılım ve uygulamalarını kendi kendine güncelleyip yenilemesi anlamına geliyor. Ayrıca, Apple CarPlay ve Adroid Auto'ya kablosuz bağlantı imkânı sunan ilk modellerden biri Scala. 

 

Akıllı telefondaki uygulamayı kullanarak uzaktan açıp kapama gibi detaylarla gaza getirip opsiyon fiyatlarıyla hayal kırıklığı yaratmak istemeyiz, kısa kesiyoruz.

 

5

Skoda Scala'nın motor skalasında (çok pardon:) şimdilik dört seçenek mevcut:

 

- 95 ve 115 hp gücündeki 1.0 hacim ve 3 silindirli benzinliler

 

- 150 hp'lik 1.5 TSI benzinli

 

- 115 hp'lik 1.6 TDI

 

90 hp'lik doğalgazlı bir G-TEC motor da ihtimaller dahilinde.