yukarı

3000 HP'lik Yunan tanrısı: Komşunun

Yunanistan merkezli otomobil şirketi SP Automotive, ilk modelinin detaylarını açıkladı.

08 Kasım 2021 kaynak: SP Automotive

Yunanistan merkezli yeni kurulan şirket Spyros Panopoulos Automotive, dünyanın ilk ultracarı olduğunu iddia ettiği Chaos adlı modelini piyasaya sürdü. SP Automotive, Nurburgring'deki en hızlı tur ve en yüksek hız dahil olmak üzere bir dizi rekoru kırmayı hedefleyen Chaos hakkında bazı cesur iddialarda bulundu. Resmi internet sitesinde göründükleri şekliyle teknik özelliklere bir göz atalım.Chaos, yedi veya sekiz ileri vitesli çift debriyajlı şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe de güç gönderen iki çift turbolu 4,0 litrelik bir V10 tarafından hareket ettiriliyor. “Earth Version” 2077 HP ve 1389 Nm tork üretiyor. Bu güç aracı, 0-100 km/s hıza iddia edilen 1,9 saniyede ve 0'dan 300 km/s hıza 7,9 saniyede çıkarıyor.Amiral gemisi "Zero Gravity", 3107 HP değerinde daha da fazla güç ve 1984 Nm tork ile geliyor. Markaya göre amiral gemisi Chaos, bir F1 aracından veya şimdiye kadar üretilmiş herhangi iki tekerlekli veya dört tekerlekli araçtan daha hızlı hızlanan bir otomobil. İddiaya göre 0-100 km/s hızlanma 1,55 saniye sürerken, 100 km/s’den 200 km/s'ye 1,7 saniyede ve 0'dan 300 km/s'ye 7,1 saniyede çıkabiliyor. Panopoulos, azami hızın 500 km/s sınırını aştığını ve bunun da onu SSC Tuatara'dan ve Bugatti Chiron Super Sport 300+'dan önemli ölçüde daha hızlı hale getireceğini söylüyor. Spyros Panopoulos, şimdiye kadarki en hızlı üretim otomobili girişiminin Red Bull'un sponsorluğunda Ehra-Lessien pistinde gerçekleşeceğini iddia ediyor.Chaos, dış tasarımda her tarafında keskin kenarlar ve karmaşık çizgilerle agresif ve abartılı görünüyor. Gözümüze takılan ise en küçük kasisle dahi uyumlu görünmeyen uzun ön çıkıntı ile neredeyse var olmayan yerden yükseklik oluyor.

21 ve 22 inç jantlar ve 3D baskılı dörtlü egzoz boruları gibi özellikler, ilham alınan Ferrari Enzo, FXX, Pininfarina Battista, Aston Martin Vulcan gibi modellere rağmen Chaos'un diğer hiper otomobillerden farklı görünmesine yardımcı oluyor. Yunan marka, Chaos'un "şimdiye kadar bir otomobilde uygulanan en iyi aerodinamik tasarıma" sahip olacağını ve tek kişilik F1 araçları ile rekabet edebilecek yere basma kuvvetine sahip olacağını öne sürüyor.Chaos 5053 mm uzunluğunda. Bu değer onu BMW 5 Serisi’nden bile uzun hale getiriyor. 2068 mm genişlik ve 1121 mm yüksekliğe sahip. 2854 mm aks mesafesi de diğer paylaşılan uzunluk ölçüleri arasında. Otomobilin ağırlığı 1388 kg olarak açıklanırken, daha güçlü Zero Gravity, 3D baskılı tasarım ve üretim süreci sayesinde aslında 1272 kg daha hafif.

Süspansiyon, titanyum veya magnezyumdan yapılmış tamamen bağımsız çift salıncaklı. Frenleme açısından, her iki modelde de önde 482 mm ve arkada 442 mm ölçülerinde karbon seramik havalandırmalı diskler, 3D baskılı fren kaliperleri bulunuyor.

Kabinde, gösterge paneli minimal tasarlanmış. Entegre bir dokunmatik ekrana sahip direksiyon simidi, yolcunun önünde bir başka geniş dokunmatik ekran, orta konsolda sadece birkaç fiziksel kontrol tuşu ve bir baş üstü ekranı ile oldukça fütüristik görünüyor. Marka, iç mekanın hemen hemen her bir bileşeni için karbon fiber, zylon, titanyum, magnezyum ve Alcantara kullandığını açıkladı.

Şirket, her kıta için sınırlı sayıda 20 adet Chaos üretmek istiyor. Spyros Panopoulos, 2022 başlarında teslimatı planlanan ilk modeli sattıklarını açıkladı. Fiyatlandırma, 2000 HP’lik model için yaklaşık 5.5 milyon Euro'dan başlayacak ve tüm egzotik malzemeleri içeren 3000 HP’lik model için 12.4 milyon €'ya kadar çıkacak.

Yukarıda bahsedilen tüm özelliklerin ve ayrıntılar, Chaos'un önümüzdeki aylarda Yunanistan'ın Atina kentinde gerçekleşecek tanıtımında daha da detaylı şekilde açıklanacak . SP Automotive, otomobili ilk bağımsız incelemesi için BBC'nin Top Gear televizyon programına da gönderecek. Rekor denemelere gelince, 2022 ve 2023'te yıllarında gerçekleştirilecek.