yukarı

2027’de elektrikli araçlar 10 dakikada şarj olabilir

Son yıllarda hızlanan şarj teknolojisi 2027 yılında 10 dakikalık şarjları mümkün kılabilir.

29 Ağustos 2022 kaynak: Arabazzi

Elektrikli araçlar son on yılda uzun bir yol kat etti. Daha spesifik olarak, yeni elektrikli araçlar, öncekilerden farklı olarak, aslında kısa zamanda daha uzun bir yol kat edebilir. Bazı alıcılar için tek sorun, bir elektrikli araçla yolculuğun ortasında şarj etmenin, bir geleneksel aracın deposunu doldurmaktan çok daha uzun sürmesi.

Eğer otomobilinizin bir sonraki 322 km'lik yolculuğu yapmak için gereken enerjiyi almasını beklerken 20-30 dakika boyunca hamur işleri yiyip şişmanlamaktan korkuyorsanız size iyi bir haberimiz var. Yeni nesil elektrikli araçlar 10 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 90'a kadar şarj edilebilecek.

Mevcut elektrikli araçlardaki lityum iyon piller çok hızlı şarj edilirse hasar görebilir, bu da pilin ömrünü kısaltır ve maliyetli bir değişim gerektirir. Ancak bir grup araştırmacı, pillerin yüksek hızda şarj olurken nasıl eskidiğini incelemek için makine öğrenimi tekniklerini kullandı ve bu bilgiyi şarj sürelerini güvenli bir şekilde artırmaya yardımcı olmak için kullandı.

30.000'e kadar veri noktasından elde edilen sonuçları inceleyerek, pilin kendisine zarar vermeden ultra hızlı şarjı mümkün kılacak bir şarj protokolü oluşturdular. The Washington Post raporlarına göre dezavantajı, teknolojinin halka açık hale gelmesinin yaklaşık 5 yıl uzakta olması.

American Chemical Society'nin bir toplantısında çalışmanın sonucunu sunan Ph.D., Eric Dufek, "Hızlı şarj, tüketici güvenini artırmanın ve elektrikli araçların genel olarak benimsenmesinin anahtarıdır" diyor. “Araç şarjının bir benzin istasyonunda yakıt doldurulmasına çok benzer olmasını sağlacak”.

Daha hızlı şarj edilebilen piller üretmek, yalnızca şehirler arası seyahat edenlerin yolculuk sürelerini azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz. Ayrıca elektrikli araçları daha ucuz ve daha verimli hale getirecek. Daha ucuz, çünkü otomobil üreticileri potansiyel olarak daha küçük akülü araçlar sunabilir. Menzildeki azalma daha hızlı şarj etme yeteneği ile dengelenir.

Bu, rutin olarak uzun mesafeleri kat etmesi gerekmeyen sürücülerin elektrik gücüne geçiş yapmasına yardımcı olacaktır. Elektrikli araçların ağırlık sorunu büyük kısmı pilden kaynaklandığı için, paketin boyutunun küçültülmesi aynı zamanda boş ağırlığı da azaltır, yani motorun onu yolda hareket ettirmek için daha az enerji çekmesi gerekir.