yukarı

2022 Türkiye Güzeli TOGG: Ruh yerel, kalite global

Olurdu olmazdı, yapardık yapamazdık derken, her yönüyle beklentileri aşan yerli otomobilimiz hoş geldi!

kaynak: TOGG

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, yani TOGG’un davetiyle Gebze yollarına düştüğümüzde elbette heyecanlı bir beklenti içindeydik ama o da ne!.. 

Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen "Yeniliğe Yolculuk" buluşmasında sisler arasından sahneye çıkan iki güzellik, bu sefer Avustralya'dan önce davranarak, yeni yılın ilk havai fişekleriyle gözlerimizi kamaştırdı! 

İtinayla biraz vakit geçirip duygusal tepki mi veriyoruz diye baktık ama hayır. Gerçekten her görüşte gurur duyacağımız iki model çıkmış ortaya. 

“Tasarımı parayı bastırıp yaptırırsın, teknikten haber ver”cileri aydınlatmadan önce, gençlik idolümüz Murat Günak’ın da tasarımın yönetiminde olduğu notunu büyük harf, bold ve altı çizili olarak geçelim. 

Ve işte son derece mantıklı, yeterli ve rekabetçi bulduğumuz teknik bombalar: Biri 200 hp ve tek motor, diğeri toplam 400 hp’lik iki motorlu 4x4 bir SUV ile yola çıkacak Türkiye'nin otomobili 

Gelin bundan sonra, 2020 ortasında isim netleşene kadar kendisine "TOGG" diyelim.

 

Lityum-iyon teknolojili (8 yıl garantili) iki farklı kapasitedeki bataryasıyla TOGG'un menzili sırayla 300 km ve 500 km olacak. Ki bugünün elektrikli marka ve modelleriyle kıyaslarsak, bunlar oldukça iddialı rakamlar.  

Özellikle 500 km'nin uzun yol stresini aşan bir menzil olması bir yana, hızlı şarj noktasında geçireceğiniz bir 30 dakikada %80 doluluğa ulaşabileceğiz! 

2022’deki SUV lansmanını takip eden 18-24 ay içinde, aynı platformu paylaşan bir de kompakt sedan yollara çıkacak.

 

Sahnedeki iki otomobil, 60 yıllık hasreti dindiren ilk ön gösterim araçları olmaktan öte, TOGG'un CEO'su Gürcan Karakaş'ın ifadesiyle, "Otomotivin mobilite ekosistemine dönüştüğünün habercisi" idiler.  

Seri üretimine 2022'de Bursa'da başlanacak TOGG, 2+ seviye (3. seviyeye hazır) otonom teknolojilerle donanmış olacak (Yani arabanız, çevre ve diğer araçlarla iletişim de kurarak, aslında kendi kendine yol alabilecek ama sizin de direksiyon başında olmanız şart).  

Dikkat buyrun, Mercedes S Serisi ya da Audi A8 düzeyinde bir teknolojiden bahsediyoruz:) 

Akıllı olmakla kalmayan TOGG, tıpkı bir Tesla gibi, yazılımlarını internet üzerinden otomatik olarak güncelleyip gündeme ayak uyduracak. Bu güzellik de standart donanımda. 

O kendi işini görürken sez sıkılmayın diye sınıfının uzun aks mesafesine sahip olacak TOGG. Bunu en geniş iç hacim ve büyük bir bagaj şeklinde de tercüme edebiliriz. 

Bu arada, her ne kadar resmi açıklamalar "Bu bir kompakt SUV" şeklinde olsa bile Skoda Kodiaq ne kadar kompaktsa o kadar kompakt göründü bize TOGG;) 

Fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye'ye ait olacak TOGG, efsane otomobil tasarımcımız Murat Günak'ın da yönlendirmesiyle, Pininfarina tarafından tasarlandı. 

2020'de temeli atılacak fabrikada, SUV ve sedan modellerin yanı sıra, 2030 yılına kadar ortak e-platformu kullanacak 5 farklı model üretilecek. 

 

İyisi mi ön sipariş için kaparoyu şimdiden hazırlayın siz!..