yukarı

2021 Hyundai Elantra: Bildiğiniz Elantra'yı unutun

2021'e hazırlanan Hyundai Elantra kendi klişelerini yıkıp cazip bir 4 kapılı coupé olmak istiyor

04 Nisan 2020 kaynak: Hyundai

Güney Kore'nin tek başarısının koronavirüse karşı olmadığına şüphe yok. Misal yeni Hyundai Elantra.

 

Yıllardır kullanışlı bir aile sedanı olarak bildiğimiz, ama 2021 için 4 kapılı bir coupé'ye dönüşüp iştah kabartan Elantra. "Ben sıkıldım değişiyorum" diyerek kalplere ok fırtalatan 508'in cesaretini hatırlatan Elantra.

 

Baş tasarımcı Luc Donckerwolke'nin, yeni Hyundai Elantra'da sıkça tekrarlanan ve üç hattın tek noktada buluştuğu çok boyutlu tasarımı anlatmak için kullandığı "Parametric design", klişelere boğulmuş bir sınıfta bir nevi meydan okuma aslında. Bir Tesla Cybertruck değil tabii ama:)

 

Bir diğer pazarlama cümlesi "duyusal sportiflik" olan yeni Elantra, sadece tasarımı değil, hibrit motoruyla da iddialı girecek oyuna. Malum Ioniq'ten bolca tecrübe sahibi Hyundai. Demektir ki Toyota Corolla ve Honda Civic'le birlikte güzel bir hibrit sedanlar turnuvası olacak.

 

Elektrik motoruyl ve 1.6 benzinli motor kombinasyonu toplam 139 hp ve 265 Nm tork üretecek. 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman yönetimindeki tarihin bu ilk hibrit Elantra'sı, elektrik motorundan düşük hızlarda anlık tork, yüksek hızlardaysa güç desteği alacak. Sadece elektrikli kısa yolculuklar da tabii ki mümkün olacak.

 

İç mekânda parametrik bir şey göremedik ama iki adet 10,25" ekran ve fiziksel kumandalarıyla usta işi bir ergonomi bizi bekliyor. Ağırlık merkeziyle birlikte oturma pozisyonu da alçalan koltuklar sportif hissi artırırken, yolcuları saran kokpit tasarımı Elantra'ya uçak kabini havası vermiş.

 

Orta konsoldan başlayan renk ayrımıyla sürücüye imtiyazlı bir alan oluşturulduğu dikkatinizden kaçmamıştır. Tıpkı direksiyon tasarımı ve VW grubu çağrışımlı havalandırma hattı gibi... Fotoğraflardan görünmeyen güzellikse - Güney Kore cömertliğinin kanıtı - kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteği.

 

Haleti ruhiyemizin 64 renkli "mood" aydınlatma gibi değiştiği bu dönemi hızlıca atlatıp tüm güzelliklerin standart donanımda olduğu sağlıklı günlerde buluşmak ümidiyle...