yukarı

2021 Formentor VZ5: Audi takviyeli atletik boğa

Formentor VZ5, Cupra'nın bugüne kadarki en güçlü yol otomobili olmak için Audi RS3’ün 5 silindirli turbosunu ödünç aldı!

kaynak: Cupra

Adını İspanya'nın Mallorca adasındaki Cape Formentor'dan alan Cupra Formentor, 7.000 adetlik sınırlı bir üretimle VZ5'i yollara salmaya hazırlanıyor. Veloz'un (İspanyolca "hızlı") VZ'si Audi'nin 5 silindiri!..


Daha önce Volkswagen, yeni Golf R için kapısını çaldığında "Sesin gelmiyor, internette sorun va galiba" diye seslenen Audi, 5 silindirli turbo motorunu grubun yeni markası Cupra’ya vermekte sakınca görmemiş. Kardeşler arası çifte standart mı yoksa? Hadi neyse, yeni gelen kardeşi kayırma diyelim, şimdilik…

Cupra Formentor VZ5 genç markanın en hızlısı

Formentor VZ5’in kalbinde yer alan 2.5 litrelik beş silindirli turbo motor 390 hp güç ve 480 Nm torka sahip. Bu rakamlar Audi RS Q3’ten 10 HP daha düşük fakat iş hızlanmaya gelince Formentor, az farkla da olsa öne geçiyor. Benzetmek gibi olmasın, Porsche 911 Carrera GT2'nin derecesi de aynı:)

Yeni Cupra Formentor VZ5

0-100 km hızlanmasını 4,2 saniyede tamamlayan Cupra Formentor VZ5, Cupra’nın ürettiği şu ana kadarki en hızlı ve güçlü model olmayı da başarıyor. Gücünü dört tekerleğe birden 7 ileri DSG çift kavramalı şanzımanla ileten Formentor VZ5, 310 hp’lik Formentor VZ’den 10 mm daha yere yakın.

Cupra Formentor CZ5, Audi'nin 2.5 lt 5 silindir RS motorunu kullanıyor

15 kademeli Adaptif Şasi Kontrolü'ne sahip otomobili durdurma görevi ise altı pistonlu kaliperleriyle Akebono frenlere ait. Sportif SUV modele özgü 20 inçlik jantlar üzerinde yükseliyor.

Cupra Formentor 2021'de Türkiye'Ye gelir mi?

Tasarımda ise çok büyük olmasa da ince ve keskin dokunuşlar var. Kaputtaki kaslı hatlar, mat siyah ızgara çerçeve, ön tamponda daha büyük hava girişi, karbon fiber arka difüzör ve bakır dekorlu çapraz yerleşimli egzoz çıkışları Formentor VZ5'in neşter izlerinden bazıları.

Cupra Formentor VZ5 güçlü sportif genlere sahip

Bagaj kapağının ortasındaki Cupra yazısı siyah krom görünüme sahip ve yanında bir VZ5 logosu da var. Taiga Grey dış cephe boyası, Formentor VZ5'e özel, ancak tutkunları bunu Midnight Black, Magnetic Tech Matt ve Petrol Blue Matt olarak da satın alabiliyorlar.Kabinde ilk karşılamayı mavi veya siyah deri olarak sunulan özel spor koltuklar yapıyor. Kokpit, fırçalanmış koyu alüminyum ve bakır vurgularla süslenmiş. Müşteriler ayrıca Dinamica Black özel grafiklerini ve kahverengi Nappa deri koltukları sipariş edebiliyor.

Cupra Formentor'un spor koltukları

12 inç dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto, ses tanıma, özelleştirilebilir dijital kokpit gibi özelliklere sahip.

Seyahat Asistanı, Acil Durum Asistanı ve Uyarlanabilir Hız Sabitleyici gibi bir dizi sürüş destek sistemi de standart donanım listesinde.

Cupra Formentor tam bir Akdenizli Alman

Seat'tan bağımsızlığını ilan eden CUPRA'nın özgüveni, her gün katlanarak artıyor galiba!..