yukarı

2020 Avrupa'da Yılın Otomobili hangisi olur?

2019 galibini önceden bilmenin gazıyla, 2020 adayları arasında şöyle hızlı bir tur yapalım istedik...

01 Aralık 2019 kaynak: Car of The Year

Kazanan 2020 Şubat ayında belli olcak ama baştan tahminizi söylemezsek çatlarız:) Tesla Model 3 ile Porsche Taycan ışın kılıçlarını vuruştururken, Peugeot 208 aradan sıyrılıp kupayı öper!

 

 

Peugeot 208

 

 

Yani şuna bir baksanıza! Alev ve gözlerde kalp emojilerinin efendisi Peugeot 208. Kokpitte de cesur denemelerin her türlüsü dört yanı sarmış.

 

Üstelik açılıştan itibaren öncülere elektrikli, modernistlere benzinli, uzun gidicilere dizel motorlarıyla tam kadro sahada. Ah pardon! Harf sırasıyla gidecektik:)

 

 

BMW 1 Serisi

 

 

"Önden çekiş ha!" tepkilerini göğüsleyerek buraya kadar geldi yeni BMW 1 Serisi. Dıştan fena değil ama seksi görünmek için ekstra donanıma muhtaç.

 

İçeride tasarım ve kalite fevkalade ama şok edici bir durum yok. Çekiş sistemini tasarruf için değiştirmiş değil 1 Serisi, teknikte ciddi yenilikleri olan bir 1 Serisi bu. Lakin "A Serisi alamadıysa 1 Serisi kesin alamaz" gibi abuk bir mantıkla geçiyoruz.

 

 

Ford Puma

 

 

İsmen nefis bir mirasla... neydi adı... Hah!.. EcoSport'un kırdığı kalpleri onarmak için geldi Ford Puma. Dıştan şık ve enerjik, içeride Fiesta'nın bir kuple daha kaliteli ve yükseği Puma.

 

Bu küçük ve keyifli SUV, su giderli bagaj gibi ilginçlikleriyle kupaya giderse küçük dilimiz de gider sanki.

 

 

Porsche Taycan

 

 

Ve Porsche Taycan. Bu ünvana hiç ihtiyacı olmayan bir modern çağ sıçraması Taycan, estağfurullah yani! Le Mans tecrübesi boca edilmiş elektrikli bir 911/Panamera karması Taycan...

 

Teknik ve tasarımıyla salgı bezlerini çalıştırıp, nabzı yükseltmekle beraber, Porsche Taycan konum ve fiyatıyla bu rekabete çok uyumlu değil mi ne...

 

 

Renault Clio

 

 

Bir başka güçlü aday, bizim Renault Clio. Gerçek hayat için biçilmiş kaftan, baş dönmesine, boğaz ağrısına iyi gelecek, tarihin en sportif ve kullanışlı Clio'su.

 

208'in daha gerçekçisi kabini ve 390 lt. bagajıyla Renault Clio milyonların kalbine magnet gibi yapışacak şüphe yok. Ama kupaya yapışması fazla olur gibi. Satışlarda sınıfının 1 numarası olmaya devam eder ve kupayı kaptırsa da hiç dert etmez eminiz.

 

 

Tesla Model 3

 

 

Geldik mi elektrik dehası Tesla Model 3'e... Taycan ile jüriyi bölmeyecek olsalar bizce tek başına iktidar ama masa başında kaybetmesi mümkün.

 

Hem belli mi olur, Avrupa jürisinde gizli bir Elon Musk kompleksi açığa çıkıverir! Geçen yıl bir ara Eurovizyon günlerini hatırlamıştık malum...

 

Yoksa, teknoloji ve tasarıma farklı bakışıyla, mucizeyi halka açan "model" olarak otomotiv tarihine çoktan geçti Model 3.

 

 

Toyota Corolla

 

 

Hibritine cesareti de katan Toyota Corolla kendi içinde çok başarılı ve her anlamda ileri bir adım. Görünce can çekmesi yapan bir Corolla'ya kim itiraz eder ama...

 

Yılın Otomobili olmak için Toyota Corolla'nın havai fişekleri biraz cılız sanki. Hele ki Supra dururken!.. Sahi, geçen yıl Alpine'ın gördüğü ihtimamı bu yıl Toyota Supra neden görmedi acep?

 

Ve sahi, Mazda 3 ya da CX-30 nerede?!.. Bir marka teknik ve tasarımda daha nasıl hamleler yapmalıydı acaba!?

 

Neyse... Biz arkamıza yaslanıp sürprizlere hazırlanalım. Ama bizce hak eden Tesla:)