yukarı

2019 Opel Corsa göz kırpmaya başladı

%100 PSA damgalı ilk Opel Corsa ya da "ilklerin Corsa'sı" sevenleri için ilk ipuçlarını verdi...

kaynak: Opel

Üstündeki örtüyü 2019 Frankfurt fuarında kaldırması beklenen 6. nesil Opel Corsa'nın ışıkları sahne dumanlarının arasından sızmaya başladı. 

 

İlk ışıklar, son nesil Opel'lerin imzası olan ön farlara ait. Görünen o ki sınıfının adaptif LED farlı ilk modeli olacak 2019 Opel Corsa. Karşıdan gelenlerin gözlerinin kamaşmasını önleyen "LED Matrix" teknolojisi, bugüne kadar sadece daha üst sınıf ve lüks donanımlarda sunulan bir güzellik.

 

Motorlarda üç bilindirli 1.5 dizel, 1.2 ve 1.6 benzinli seçeneklerinin yanı sıra, müstakbel Peugeot 208'i takiben, 2020'de elektrik motoru ve eCorsa ismiyle arz-ı endam edecek yeni Opel Corsa. 

 

Opel'in Avrupa'da en çok satan modeli olması bakımından tarihi öneme sahip yeni Opel Corsa. Yani PSA grubunun bütün hünerlerini bünyesinde toplaması kesin. 

 

Bu da demektir ki, yeni "CMP" platformu dahil, Peugeot, Citroen, DS ve Opel modelleri motor, donanım ve yazılım anlamında dev bir sinerji yumağı oluşturacaklar.

 

Talep yokluğu ve verimlilik endişesiyle üç kapılı versiyonu tarihe gömecek yeni Corsa. Tasarım açısından Grandland X ve Astra çizgilerinin Corsa boyutlarına uyarlanmasını beklemek yanlış olmaz. Mevcut modelle hemen hemen aynı boyutlara sahip olacak Corsa, yeni platformun bir sonucu olarak, daha geniş bir iç hacim sunacak.

 

Aslında, yeni nesil Corsa daha 2017 yılında GM platformu üzerinde hazırdı bile. Ancak PSA'nın Opel'i satın alma anlaşmasına platform lisansları dahil değildi. Bu da Opel mühendis ve tasarımcılarını, yeni Corsa'yı PSA platformuna uygun halde yeni baştan tasarlamak zorunda bıraktı. 

 

PSA'nın büyük patronu Carlos Tavarez'e bakılırsa, bu işlem iki yıl gibi rekor bir sürede, büyük bir özveriyle ve zaman dışında hiçbir konuda taviz verilmeden tamamlandı. Elinize sağlık arkadaşlar!.. Gerçekten.

 

Bu arada, yıl sonuna kadar beklemeden iyi bir küçük aile arabası seçmek isterseniz, şuralara da bir göz atmak isteyebilirsiniz.