yukarı

Peugeot 208 İç Mekân

207’nin platformu üzerinde oturmasına rağmen onu yeni bir modele dönüştürmek için Peugeot epeyce bir çaba harcamış. “Dışı daha kompakt, içi daha geniş” diye özetledikleri hedefi büyük oranda tutturmuş Peugeot tasarımcıları. 

 

Gerçi 2012’den bu yana küçük sınıfta çok suların aktığını, o zamanın “iyi” değerlerinin şimdinin “eh işte”si olduğunu da unutmamak lazım.

 

Peugeot 208'in iç mekânmalzeme kalitesi sınıfının iyilerinden. Yeni nesil i-Cockpit paneli 207’den sonra devrim gibi. Ki i-Cockpit'in Peugeot ailesindeki ilk örneği olur kendisi. 

 

Yeni düzende gösterge paneli göz hizasına daha yakın ve yukarıda. Küçük çaplı direksiyon ise daha aşağıda, sürücüye yakın duruyor. Bu sayede gözlerinizi yoldan ayırmadan işinizi görüp, çok fonksiyonlu bilgi ekranını kullanabiliyorsunuz. Yani teorik olarak. 

 

Zira ufak bir sorun var. Sürücünün boyu ve tercih ettiği direksiyon yüksekliğine bağlı olarak bu tasarımın kullanışlılık durumu epey değişiyor.

 

Normalden ufak direksiyon ise fonksiyondan ziyade Peugeot modellerine kişilik ve keyif katma işine yarıyor. Kimine göre ergonomik olmasa bile, akılda kalıcı ve gönül çelici bir hareket olduğu kesin. Bir Alman markasının böyle bir tercih yapmatığını düşünmek bile zor.

 

Standart sunulan 7 inçlik dokunmatik bilgi ve eğlence ekranı bu sınıfta hoş bir sürpriz. Parlak, net, keyifli grafiklere sahip bu ekran sürücüye biraz uzak. Kısa yol tuşlarından mahrum olduğu için de özellikle sürüş esnasında fazla pratik sayılmaz. Kısacası, bu i-Cockpit farklı ama… kem küm.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Peugeot 208’in kabini 4 yetişkin için yeterli genişlikte. Hatta makul boyutlarda 5 yetişkin de kısa mesafelerde fazla sızlanmayacaktır. Ön taraf geniş ve ferah ama arkada diz mesafesi kısıtlı. Neyse ki baş mesafesi iki yandaki yetişkinler için yeterli.

 

Sınıfı için fena olmayan 285 litrelik bagajı şekil itibariyle kullanışlı. Arka koltuk sırtlıkları 60:40 oranında iki parça yatsa ama dümdüz bir zemin elde edilemiyor maalesef. 

 

Bagaj kapağı geniş açılsa da yükleme eşiğinin yüksek oluşu sıkıntılı bir özellik. Referanslara bakarsak, hacimde VW Polo, değişkenlikte Honda Jazz’ın oldukça gerisindeyiz. Yılların yorgunluğu diyip 2019'u bekleyelim...

Giriş Sürüş - Konfor - Performans