yukarı

Seat Ibiza İç Mekân

Tasarım anlamında modern görünmekle beraber, dışarının enerjisinden uzak, sade bir panele sahip Ibiza. Renkli kaplama opsiyonları bu sadeliği bir miktar kırsa da durumu değiştirmiyor. 

 

Belli ki her şey fonksiyon odaklı planlanıp ancak ufak Seat sosları katılmasına izin verilmiş. İyi tarafından bakalım: Bir miktar sıkıcı olsa da kullanırken çok faydasını göreceksiniz.

 

Seat Ibiza’nın iç mekânında o kadar iyi olmayan şeyler de var: Mesela malzeme kalitesi. Görünüm ve işçilik anlamında pek sorun yok ama nereye dokunsanız elinize sert plastikler geliyor. 

 

Belli ki, bir kez daha, Seat İbiza ile VW Polo arasına zorunlu takip mesafesi konulmuş. Tabii aralarında hatırı sayılır bir fiyat farkı olduğunu da unutayalım.

 

Neyse ki teknoloji ve güvenlik donanımında hiçbir sınırlaması yok İbiza’nın. 

 

Baz donanımdaki 5” ekranın, "connected" bir Ibiza müşterisini tatmin etmeyeceği açık. “Xcellence” donanımla gelen 8 inçlik ekran ise çözünürlüğü, tepkileri, kullanım kolaylığı ve grafikleriyle çok başarılı. Apple Car Play ve Android Auto ile uyumlu olması da cabası.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Dış boyutları değişmese de artan aks mesafesi ve iz açıklığıyla içeride büyük oynuyor yeni Ibiza. Arkaya oturan iki yetişkin, ancak bir üst sınıfta görmeye alıştığımız baş ve diz mesafesiyle epey şaşıracaktır. 

 

Keza ön tarafta da fazlasıyla ferah ve konforlu bir kokpit sizi bekliyor. İç mekân genişliğinde Ibiza’yı geçebilecek tek model Skoda Fabia gibi görünüyor. 

 

Garip bir şekilde, kapı içi cepler, gözler ve bardaklıklar konusunda o kadar cömert değil Seat Ibıza. Neyse ki torpido ve vites kolunun önündeki saklama alanının büyüklüğü fena değil. Ön kol dayamanın baz donanımda olmadığını bilmekte fayda var. 

 

Tıpkı iç hacim gibi, bagajda da çok parlak bir skora imza atıyor Seat Ibıza. 355 litrelik büyük bagaj bugün resmen bir kompakt sınıf değeri! Yani ağabey Leon’un bile bilemedin 25 litre fazlası var. 

 

Yüksekliği ayarlı zemin sayesinde düz bir yükleme alanı elde etmek bu sınıfta az rastlanan bir güzellik. Arka koltukları iki parça (60:40) yatırın ve koca koca eşyalar taşıyın. Kısa bir yükleme eşiği mevcut ama geniş açılan bagaj kapağı gönlümüzü alıverdi. Bravo Seat!

Giriş Sürüş - Konfor - Performans