yukarı

Volkswagen Polo İç Mekân

Fantastik olmasa bile, kabinde ileri doğru net bir adım atmış VW Polo. Hatta bu Polo için yeni nesil VW kabin tasarımının ilk ev sahibi diyebiliriz. Bir öncekinin durgun tasarımının yanında oldukça enerjik bir ön konsola sahip Polo. Dışarıdaki gibi düz ve net hatlar hayranlık verici yumuşak geçişlerle buluşmuş.

 

Dokunduğunuz her yerdeki yumuşak dokulu plastikler, kaplamalar ve ince işçilik bir iki üst sınıfta bile takdirle karşılayacağımız seviyede. Basbayağı prestij markalarının kalitesine sahip bir kokpit bu.

 

Standart haliyle de keyifli olmakla beraber, hemen hepsi “isteğe bağlı” görsel ve donanımsal opsiyonlarla Polo’nuzu çok neşeli ve çok havalı hale getirebilirsiniz. 

 

Mesela farklı renklerde dekor kaplama seçenekleri, üst liglerde görmeye alıştığımız tamamen dijital gösterge paneli ve 6,5 inçlik bilgi eğlence ekranıyla (Highline 8”) sadece sınıfının değil, türünün en uç örneklerinden olabiliyor VW Polo. Tabii muhtemelen sınıfının en yüksek fiyat etiketiyle.

 

Normal gösterge panelinin de hiçbir eksiği yok aslında ama dijital hali olan 10.25 inçlik dev “Active Info Display”i görünce insanın ister istemez canı çekiyor. Tam karışınızdaki bu ekranda araç durumu ve anlık verilerden navigasyon haritasına her türlü görüntüleme seçeneğine sahipsiniz. 

 

Birkaç yıl öncesinin Audi TT vitrini olan bu yüksek çözünürlüklü dijital ekran, küçük arabalar sınıfıyla ilk kez VW Polo sayesinde tanışıyor. 

 

Dokunmatik bilgi ve eğlence sistemi de hem menülerin basitliği hem işleyiş hızı hem de ekran çözünürlüğüyle çok başarılı. Yine “isteğe bağlı” App Connect, Mirror Link, Apple CarPlay ve AndroidAuto gibi her türlü akıllı telefon bağlantı seçeneğini barındırıyor. 

 

Keşke ekranın iki yanındaki kumandaların yerinde fiziki düğmeler olsaydı da gözleri yoldan ayırmak gerekmeseydi. O da nazarlık mı olsun?

 

Arzu edenler, çok akıllı telefonlarını “isteğe bağlı” kablosuz şarj ünitesinde de şarj edebilirler. 

 

Şimdi isteğe bağlı olarak hacim ve kullanışlılık hususuna geçiyoruz ki, kendisi standart olarak harika ötesi bir seviyede.

 

 

Hacim ve kullanışlılık

 

Bir öncekiyle en önemli farkı iç hacim genişliğinde gösteriyor VW Polo. Geçtik sınıfından rakipleri, Polo’nun hem ön hem de özellikle arka sırada neredeyse bir Golf ebatlarında hissettirmesi gerçek bir başarı.

 

Her boydan sürücü ve yolcunun ön tarafta rahatlıkla yer bulup konfor içinde seyahat ettiği bir araba Polo. Geniş pencereler ve ince çerçeveler her yönde çok başarılı görüş açılarına imkân tanımış. Hem kapı içi cepleri hem de torpidonun genişliği de sınıfın zirvesinde bir modele işaret ediyor.

 

Arka sırada durum daha da parlak. Hem baş hem diz mesafesiyle Golf’ün sınırlarını zorlayan VW Polo, sınıfın iyilerinden Opel Corsa ve hatta Skoda Fabia’yı bile açık ara geçmiş durumda. Geniş yetişkinleri ağırlamakta dahi sıkıntı yaşamayan Polo’nun ön koltukların altında da ayaklar için cömert bir açıklık mevcut. 

 

Arkada üç yetişkini olabilecek en iyi koşullarda taşıyan bir küçük aile arabası VW Polo. Cömert ölçüler dışında bunun başlıca sebepleri, ortadaki minderin genişliği ve zeminin olabildiğince düz oluşu. Arzu eden Polo sakinleri opsiyonel panaromik cam tavanla ferahlık katsayısını daha da artırabilir efenim.

 

 

Bagaj

 

Ve gelelim VW Polo’nun on numara beş yıldız aldığı bir başka husus olan bagaja. 351 litre bildiğiniz orta karar bir kompakt sınıf bagaj hacmi. 

 

Skoda Fabia’nın 21 litre geride kalması pek rastlanan bir durum değildir malum. Eski Focus’un bagajından 35 litre daha büyük, BMW 1 Serisi’nin bagajından sadece 9 litre daha küçük oluşu da bir fikir vermiştir sanırız. Yeni Seat Ibiza ve Honda Jazz ile kafa kafaya gidiyor VW Polo.

 

Yükleme eşiği çok yüksek değil ama ağır yüklerde ufak sıkıntılar yaratabilir. Öte yandan, geniş açılan kapak ve bagajın kullanışlı şekli Polo’nun büyük yükleri dahi kolayca yutmasını sağlıyor.

 

60:40 oranında iki parça yatan arka koltuk sırtlıkları bu kadar güzelliğin içinde artık şaşırtmasa da dümdüz bir zemin elde edemiyor oluşumuz biraz şaşırttı. Gerçi ağır yükleri ileri itmeyi çok zorlaştıracak yükseklikte bir basamak değil bu ama olsun. Çıtayı bu kadar yükselten biz değiliz!

Giriş Sürüş - Konfor - Performans