yukarı

Nissan Juke Sürüş Özellikleri

Yerden yüksek tasarım, kasisleri daha az kafaya takmanız anlamına geliyor. Ama Nissan Juke’un bir konfor delisi olduğu sonucunu çıkarmayın, süspansiyonlarımız serte yakın. Bir Citroen C4 Cactus bozuk zeminde ve yüksek hızda daha bir rahatlatıcı mesela.

 

Sertliğine karşın sürüşü pek öyle keyifli olmayan, viraj sevdalısı hiç olmayan, yan yatma eğilimli bir küçük SUV Nissan Juke. Bu sertliği çekilir hale getirmek açısından geniş jantlardan kaçınmanız menfaatiniz icabıdır.

 

Küçük boyutlarıyla şehir manevralarını kolaylaştıran Nissan Juke’un dar arka pencereleri geri görüşü fena halde kısıtlıyor. Yani park ederken çevresel görüş sağlayan kamera sistemi ve park sensörleri hiç de gereksiz ekstralar değiller.

"Sertliğine karşın sürüşü pek öyle keyifli olmayan, viraj sevdalısı hiç olmayan, yan yatma eğilimli bir küçük SUV Nissan Juke"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorlarda da çok önemli bir yenilik var: 1.2 DIG-T.

 

115 beygire eşlik eden 190 Nm torku, ataklığı ve sessizliğiyle kesin favorimiz bu benzinli motor. Tasarrufta da dizelin kayda değer ölçüde gerisinde değil üstelik. 

 

Nissan’ın bu motor seçeneğini en alt donanımla sınırlaması en hafif ifadeyle düşündürücü… Bütün dert gereksiz 1.6 benzinliye ya da 1.5 dizele yönlendirmek, eski nesil motorlardan para kazanmaya devam etmek değildir diye umuyoruz.

 

Bir diğer önerimiz, pek bir özelliği olmayan 1.6 benzinli ve onun CVT tipi şanzımanı X-Tronic’den kaçınıp manuel geleneklerin tadını çıkarmanız. 

 

Bu devirde dizele yatırım yapılır mı, verdiğiniz ekstra parayı ne kadar zamanda çıkarırsınız, iki yıl sonra dizele ne gözle bakılır, siz karar verin.

İç Mekân Sonuç