yukarı

Volvo XC60 Sürüş Özellikleri

Volvo XC60’ın bir masaj koltuğu konforu yaşatmak için üretildiğinden bahsetmiştik. 

 

Yumuşak ve toleranslı süspansiyon sistemi çukur ve tümseklerden en az derecede haberdar olmanız için tasarlanmış. Bu açıdan BMW X3’den çok daha iyi, Mercedes GLC ve Audi Q5’e yakın bir performans sergiliyor XC60.

 

Almaya değer opsiyonlardan olan havalı süspansiyon sistemi durumu daha da iyileştiriyor. Sistem sizin tercihiniz ve yol durumuna göre aracın yüksekliğini (4 cm) ve süspansiyonların sertliğini başarıyla ayarlıyor.

 

Dinamik anlamdaysa çok güçlü değil XC60. Hızlı virajlarda ortalamanın üstünde yatıyor ve direksiyon-yol bağlantısı da çok kesin sayılmaz. Özellikle BMW X3'ün sportif hisli ve içgüdüsel sürüşünün yanında, XC60 biraz steril kalıyor. 

 

Lakin normal bir sürücünün Volvo XC60’ın dinamik potansiyelinden tatmin olmaması de çok düşük ihtimal. Hatta çoğunluk bu steril karakteri “rahatlık” olarak da tanımlayacaktır. Kabinin her hızdaki sessizliği de bu rahatlığı huzurla tamamlıyor. Gevşeyin, gevşeyin... Parmağımı şıklattığımda arabadan hafiflemiş olarak ineceksiniz.

 

Kısaca Volvo XC60, hafif direksiyonuyla şehir içinde çok kolay yönlendirilen, hızlı yolları X3 ya da Q5 olgunluğunda cilalamasa bile tutunmada herhangi bir zayıflık göstermeyen bir SUV. 

 

Türkiye’ye gelen tüm donanımların standart olarak 4x4 (AWD) olması, XC60’ın elini kaygan zeminlerde de güçlendiriyor. Alman rakiplerle birlikte treking'e gidebilirsiniz ama Discovery Sport’un peşinden pis yollara girmeyeceğinize söz verin lütfen!..

 

Volvo XC60’ın aktif ve pasif güvenlik teknolojileri, opsiyonlarla birlikte sonsuzluğu işaret ediyor. Biz çarpışma önleme ve şerit koruma gibi sistemlerin standart olduğunu belirtip, Euro NCAP'te sınıfının zirvesinde olduğunu hatırlatıp gerisini satış temsilcinize bırakalım. 

 

Keşke geri görüş kamerası gibi artık “sıradan ötesi” bir donanım da standart olsaydı değil mi! Neyse ki 360 derece kamera sistemi opsiyonunu önerecektik de o da pakete dahildi.

"Normal bir sürücünün Volvo XC60’ın dinamik potansiyelinden tatmin olmaması de çok düşük ihtimal. Hatta çoğunluk bu steril karakteri “rahatlık” olarak da tanımlayacaktır"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Başlangıçta Türkiye’ye gelen ilk motor seçeneği, aslında XC60 için ideal motor olan 2.0 litre hacimli D4 dizel. 

 

Diğer Volvo modellerinde de kalbimizi kazanmış, tecrübeli ve makul düzeyde tutumlu bir motor bu. 190 hp ve 1.750 devirde 400 Nm torkluk değerler XC60’ı sportif olmasa bile keyifli derecede hızlı bir araba yapıyor. 

 

0-100 km hızlanmasını 8,4 saniyede gerçekleştiren “D4 AWD 190” ara hızlanmalar ve ani sollamalar için yeterli ataklıkta. Tek sorunu gaz pedalını zemine yapıştırdığınızda devirlenirken bir miktar homurdanması. 

 

Dizeli sakin bulanlar için 320 hp’lik benzinli havai fişek T6 daha rafine işleyişi (ve tabii yüksek tüketimiyle) emrinize amade. D4 dururken T6 bizce çok manalı değil ama içinizdeki atılgan çocuğa bağlı.

 

En sportif seçenek olan çılgın hibrit T8, elektrik-benzin ortak çalışmasının sonucunda 390 hp kümülatif güce erişiyor. Asıl olayınız katalogda yazılı 4,9 saniyelik 0-100 km hızlanmasıysa resmi tüketim değerlerini sonsuza kadar unutun. 

 

Gerçi T8 için fazladan bu kadar paraya kıyıyorsanız bu “küçük tasarruflar” pek umrunuzda olmasa gerek. Üstelik 50 km’ye kadar kısa mesafeli git-gelleri tamamen elektrik ve sıfır tüketimle kat etmeniz teorik olarak mümkün.

 

8 ileri otomatik şanzıman Geartronic’in tek zayıflığı ani hızlanma taleplerinde gecikmeli cevap vermesi. Muhtemelen tüketim odaklı bu eğilim, şanzımanın vites küçültme konusunda tereddüt etmesinden kaynaklanıyor. 

 

Makyajda yapılacak bir kodlama değişikliğiyle durumun kolayca iyileşeceğine eminiz. Yoksa gayet yumuşak geçişli, sessiz ve konforlu bir otomatik bu.

 

Audi Q5 ve BMW X3’ün benzer motor ve şanzıman kombinasyonlarıyla az daha rafine ve hızlı olduğu söylenebilir. Ama aradaki fiyat ve donanım farkını görünce, gülümseyerek “Geç bunları” tuşuna basmanız kuvvetle muhtemel.

İç Mekân Sonuç