yukarı

Volvo V40 Sürüş Özellikleri

Standart Volvo'lar hiçbir zaman safkan sürüş keyfi odaklı olmadılar. Ama bu orta boy prestij arabasının genlerinde Ford Focus (bir önceki) DNA’sı var. 

 

Focus’un şasisi Volvo V40'ın elden geçirilmiş süspansiyonlarıyla birleşince, ortaya sürüşü hiç de fena olmayan, tatlı sert bir karışım çıkmış. Keskin hareketlerde yan yatma ve salınımların sınırlı oluşu V40'ı keyifli bir araba yapıyor. 

 

Lakin direksiyon bir miktar hissiz ve yüksek hızlarda eski moda bir boşluğa sahip. Ama günlük kullanımda, normal bir kullanıcının ellerinde bunun pek de önemi yok. Hem hafif direksiyon şehir içinde hayatı kolaylaştırmakta.

 

Bu tatlı sert karışım V40’ın, özellikle düşük süratte beklenenden biraz daha sert olması demek. Sürüş keyfi ve konfor dengesinde Ford Focus’un Volvo V40’tan daha olgun olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Neyse ki Volvo V40, sürüş konforu anlamında yüksek hızda kendini çok daha iyi hissediyor. Süper konforlu nefis koltuklar da işin içine girince, bozuk şehir yollarında bunalan V40, uzun yolların iddialı ismine dönüşüyor.

 

Tasarım ve işçilik kalitesindeki başarı gürültü düzeyi konusunda tekrarlanmıyor maalesef. Audi A3 ve BMW 1 Serisi de bu alanda Volvo V40’tan bir miktar daha iyi durumda. Gerçi yol konforunda toplam kalite denince de akla gelen isim yine ve yine VW Golf oluyor.

"Bu tatlı sert karışım Volvo V40’ın, özellikle düşük süratte beklenenden biraz daha sert olması demek"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Televizyonunu yeni açanlar için tekrarlayalım: An itibariyle Türkiye’ye sadece T3 benzinli motorla geliyor Volvo V40. Ki bu gayet başarılı motora aşağıda değineceğiz. Yakın zamana kadar durum neydi derseniz...

 

Motorlar içinde en mantıklısı 1.6 dizel idi. Ne var ki, yeterli olsa da biraz düz bir motor D2. 120 beygir atak sürüşler için çok uygun değil ama 1.500 devirde 280 Nm tork yüksek çekiş fücü ve başarılı ara hızlanmalar anlamına geliyor. Motor hacminden dolayı bize hiç gelmeyen enfes güçteki D4, bizim için zaten bir rüyadan ibaretti.

 

Eski benzinli motorlar D2’den çok daha keyifli ve ateşli olsalar da tüketim değerleri "şey, kem küm..." kıvamındaydı. Lakin 1.5 litre hacmindeki bu yeni T3 her şeyi V40’ın lehine değiştirdi. 

 

152 hp güç ve 1.700 devirde 250 Nm tork üreten bu benzinli makine sanki VW ve Audi’nin 1.5 TSI motoruna nazire yapar gibi. 

 

Alt devirlerde canlı, yani şehir içinde de atak davranan T3, Volvo V40’ı 8,3 saniyede 100 km/s hıza çıkarıyor. Üstelik kendisinden daha zayıf - ve bize gelmeyen - 120 hp’lik T2 ile aynı düşük tüketim değerlerine imza atarak. 

 

Tek şanzıman seçeneğiyse 6 ileri otomatik Geartronic. Yumuşak ve seri geçişleriyle, yüksek devir taleplerinize doğru cevaplar verişiyle gayet başarılı bir şanzıman bu.

İç Mekân Sonuç