yukarı

Volvo S60-V60 (2010-18) Sürüş Özellikleri

Volvo’nun sürüş dinamiklerini güvenlik lehine kontrol altında tutma eğilimi, kaçınılmaz olarak sürücüsüyle iletişimi zayıf bir sürüş anlamına geliyor. Yani, Volvo S60’tan bir BMW 3 Serisi sportifliği beklememek lazım.

 

Direksiyon yüksek bir sürüş keyfi sunmasa da yönlendirmeleri net. Yine de süspansiyon ayarları böyle bir pamuk kutusundan beklenenden daha sert. Bu da S60’ı yola iyi tutunan, zorlanmadan yön değiştiren ve aslında bozuk yollar dışında konforlu sayılabilecek bir araba yapıyor. 

 

Lakin hızlı virajlarda daha iyi bir gövde kontrolü istiyorsanız, R-Design’ın daha kısa, sert ve konforsuz süspansiyon sistemini tercih etmeniz gerek. Ama mevcut menüde R-Design’a eşlik eden 1.5 motor bu sportifliğin istediği gücü sunmaktan uzak.

"Süspansiyon ayarları böyle bir pamuk kutusundan beklenenden daha sert"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Zamanında Volvo S60’ın her şeyi unutturacak öyle güçlü ve canlı bir D4 motoru vardı ki, insanın gözü vergi dilimini bile görmezdi! 190 hp bir yanda, 1.750 devirde 400 Nm tork diğer yanda, hızlı duvar paslarıyla Volvo S60’ı 7,2 saniyede 100 km/s hıza taşırlardı. Hem de rafine ve tutumlu bir şekilde.

 

Volvo S60 ya da bulabilirseniz V60’ında gerçekten sportif tatlar arayanlara Polestar donanım paketini önerirdik ama Polestar artık Volvo’nun Yüksek Performanslı Elektrikli Arabalar Daire Başkanlığı. Yeni modellerde inşallah...


Geriye kalıyor 152 beygirlik T3 benzinli motor. 1.5 litre hacmindeki bu motor belki bu ağırlıkta bir arabaya yetmez diye düşünebilirsiniz ama çapına göre 250 Nm torku ve 8,6 saniyelik 0-100 km hızlanması onun basit bir oyuncak olmadığının kanıtı.

 

Tüm motor seçenekleri 6 ileri Geartronic ile geliyor ki bu şanzıman, türünün en iyisi olmasa bile daha fazlasını istetmek için herhangi bir zayıflık da göstermiyor.

İç Mekân Sonuç