yukarı

Volkswagen Tiguan Sürüş Özellikleri

Volkswagen Tiguan’da Golf’ü hatırlatan tek şey kokpit tasarımı değil. Sürüş ve yol tutuş özellikleri de bir SUV’den çok, iyi bir kompakt hatchback hissi veriyor. Yükselen ağırlık merkezi, artan boyut ve ağırlığa rağmen bunu başarmak hiç de kolay bir iş değil.

 

Konforsuz ya da sert olmadan virajlarda yana yatmaması VW Tiguan’ın bir diğer artısı. Jantları büyük ebat seçmediğiniz sürece son derece konforlu bir süspansiyon sistemi bozuk zeminde bile sarsıntısız ilerlemenizi sağlıyor.

 

Bu ayarlar net direksiyonla (VW ölçülerinde net) birleşince, ne istediğinizi anlayan, ne yaptığını sürücüsüne belli eden, son derece rahatlatıcı bir SUV'ye dönüşüyor VW Tiguan. 

 

Kolay kullanımın yanı sıra, konforlu, sessiz ve diri karakteriyle sınıfının (prestij markalarından rakipleri dahil) rafinelik zirvesine bayrağını diken Tiguan, her yolculukta keyifli bir tatmin duygusu yaşatıyor. Siz de rakipleriyle aradaki fiyat farkının nerelerde kullanıldığını anlıyorsunuz.

"Ne istediğinizi anlayan, ne yaptığını sürücüsüne belli eden, rahat ve rahatlatıcı bir SUV VW Tiguan"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Normal koşullarda önerimiz 1.4 150 hp ACT benzinli motor ile 2.0 dizel arasında gider gelirdi. Ama bizdeki vergiler Tiguan için belki en uygun motor olan 2 lt. dizeli manasız hale getiriyor. Yok ben çılgınım diyorsanız, bu motorun cazibesinin ataklığından çok çekiş gücünden (340 Nm) kaynaklandığını biliniz.

 

Daha keyifli ve atak sürüşler için 1.4 TSI ACT’nin eline su dökecek bir seçenek halihazırda mevcut değil. Hatta fazla km yapmayanlar ve daha çok şehir içinde takılanlar için, 115 hp’lik 1.6 dizelin açık ara önünde bize göre. 

 

1.6 TDI ki sadece manuel şanzımanla sunuluyor ve Tiguan Allspace menüsünde yok. Tabii fiyatının 1.4 ACT'den uygun olması kafa karıştırmıyor değil ama sakin karar verin. Dizellerin pek yakında nasıl hızla gözden düşeceğini tahmin etmek zor değil.

 

1.4 TSI ACT'ye dönersek... 150 hp, 250 Nm ve 9,2 sn’lik 0-100 km hızlanmasıyla 1.4 benzinli, yeterliden fazlasına sahip. Gerekmediğinde iki silindiri kapatıp bir miktar tasarruf ettiğini falan artık bilmeyen kalmadı herhalde. 

 

Ona eşlik eden cift kavramalı otomatik şanzıman DSG de türünün en iyilerinden. Hem hızlı hem sessiz hem de sarsıntıdan muaf (park manevraları hariç) bir şanzıman DSG. Budur. Güle güle kullanın.

 

125 beygirlik 1.4 TSI benzinli de düşük hızlanma beklentilerini rafine bir şekilde karşılıyor ama yüklü bir Tiguan ile işi zor. Manuel şanzımana, vasat ara hızlanmalara (mesela sollama yaparken) razıysanız ve aradaki fiyat farkı sizin için önemliyse, kötü seçim diyemeyiz. Hatta bize 1.6 dizelden çok daha mantıklı geliyor.

İç Mekân Sonuç