yukarı

Volkswagen Passat Sürüş Özellikleri

Ebatlarına göre şaşırtıcı derecede kıvrak, çizgisinden kopmayan ve makul ölçüde keyifli bir büyük aile arabası Passat. Üstelik neredeyse bir Golf kadar kolay kullanılıyor ve bütün bunları konfordan asla ödün vermedenbaşarıyor. 

 

Süspansiyonların konforu, her hız ve yol koşulundaki düşük ses düzeyinde de mükemmelen devam ediyor. Üst donanımdaki adaptif şasi kontrolü ve sürüş modu seçimi özelliklerine ne kadar ihtiyacınız olduğu çok tartışmalı. 

 

Vites geçişleri, frenlerin dozu, yola tutunma ve direksiyon hissi… VW Passat'ta hepsi olabilecek en iyi kombinasyonda çalışıyor gibi. Bu rafineliğe ulaşmak için gerçekten nesillerin birikimine ihtiyaç var.

 

Daha fazla keyif için Ford Mondeo ya da bir Mazda 6 denenebilir. Ama toplam kalitede VW Passat düzeyine erişmek rakipleri için pek de olası görünmüyor.

 

Sıkışık trafikte Passat’ın kendine kendine gitmesini ya da park etmesini sağlayan son teknoloji sürüş ve güvenlik asistanlarından bahsetmeyi de unutmayalım. Paraya kıyma karşılığında tabii.

"Daha fazla keyif için Ford Mondeo ya da bir Mazda 6 denenebilir. Ama toplam kalitede VW Passat düzeyine erişmeleri pek de olası görünmüyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorlar içinde favorimiz 150 beygirlik 1.4 ACT benzinli. 150 hp, 250 Nm ve 8,4 saniyelik 0-100 km hızlanma değeri çok keyifli ve rafine yolculukların işareti. Tek handikapı “üst” donanımda ve yüksek fiyatlara sunuluyor olması.

 

İlla da “Çok yol yapıyorum, çok yakarım” diyorsanız 1.6 TDI dizeli seçmek size kalmış. 120 hp ve yine 250 Nm fena rakamlar değil ama torkta daha iyisi olabilirdi. Fiyat olarak da 125’lik 1.4 ile kıyaslayınca “geçiniz” diyesimiz geliyor. 

 

125 beygirlik 1.4 TSI benzinli motorun yüklü bir Passat’ı çok atak yapmasını beklemek mantıklı değil. Ama 1.400 devirdeki 200 Nm torkun da yardımıyla 1.3 tonluk ağırlığı hakkını vererek, hantallaşmadan taşıyor bu benzinli. 

 

Normal bir vergi sisteminde tavsiyemiz 2.0 lt. dizel olabilirdi ama o normallik bizde yok. Gerçi 1.4 ACT’nin üst donanımı için kıvama geldiyseniz arada çok da bir fark da yok hani. Hem 150 beygire daha düşük (3.500 dd) devirde ulaşıyorsunuz hem de 340 Nm kayda değer bir esneklik katıyor Passat’a.

İç Mekân Sonuç