yukarı

Volkswagen Golf Sürüş Özellikleri

Her zamanki gibi, bulup bulabileceğiniz kullanımı en kolay arabalardan biri VW Golf. İnce çıtalar, geniş camlar ve kolayca ayarlanan harika sürüş pozisyonu sayesinde her yöne ideal görüş açıları, özellikle şehir içinde hayatı çok kolaylaştırıyor.

VW Golf sürüş özellikleri

Buna her hızda çok çok iyi ses izolasyonu, çok iyi fren dozlaması ve fevkalade süspansiyon konforunu da ekleyebiliriz. 1.5 R-Line ile standart sunulan "Sürüş profili seçimi" özelliği, talebe göre yüksek konfor ya da yüksek dinamizm (konforu es geçmeden) sunuşuyla kesinlikle takdirlik.

VW Golf sürüş profili seçimi_arabazzi.com

Lakin, bu hususta bir notumuz olacak: Eski nesilde 125 hp üstü modellerde sunulan çok noktadan bağlantılı arka süspansiyonlar şimdi sadece 150 hp ve üstü Golf'lerde sunuluyor. Bunun sürüş kalitesi kadar, arka sıradakilerin konforu açısından da önemli bir özellik olduğunu hatırlatalım. BMW 1 Serisi ya da Toyota Corolla gibi bazı rakipler bu konuda daha cömert.

VW Golf süspansiyon detayları_arabazzi.com

Sürüş dinamizmi konusunda konfordan yana tavır koysa da keskin virajlarda kendini evinde hisseden ve hep güven veren bir Golf bu. Direksiyon da yolla aranızda süper bir iletişim kurmasa da çok net çalışıyor. Ne duymayı beklediğinizi biliyorum... Evet, Ford Focus hâlâ daha keyifli bir sürüşçü. Ama artık sadece "bi tık" daha.

Kısacası, toplam puan ve genel kullanım açısından kazanan muhtemelen yine Golf olacaktır.

"1.5 R-Line ile standart sunulan "Sürüş profili seçimi" özelliği, talebe göre yüksek konfor-dinamizm dengesiyle takdirlik"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Yeni Golf, durumu olmayan bir ülke oluşumuzdan olsa gerek, gerçekte sahip olduğundan çok daha kısıtlı bir motor menüsüyle geliyor Türkiye'ye.

Vahşi Batı'da sunulan 90 hp ila 320 hp arasında değişen motor güçleri ve bolca hafif ya da tam hibrit motor seçeneğine karşın, bizde 110 hp ya da 150 hp'lik iki güç seçeneği mevcut.

VW Golf motor seçenekleri

Manşette 48 Volt'luk lityum-iyon batarya destekli yeni eTSI yarı hibrit benzinliler var. Bizde 1.0 eTSI 110 hp ve 1.5 eTSI 150 hp dizilişiyle satılan bu motorların önceliği, kalkışlarda ve ek güç ihtiyacında elektrik desteğinden yararlanıp tasarruf sağlamak.

Giriş seviyesinde ise hafif hibritli olmayan bir üç silindirli 1.0 TSI benzinli motor mevcut. Ki kendisi 6 ileri manuel şanzımanla satılan tek Golf. Ve aslında özelliklerine göre mantıklı bir fiyata sahip.

VW Golf 2021 manuel şanzıman

1.0 ve 1.5 eTSI motorlar ise 7 ileri, çift kavramalı DSG otomatik şanzımanla donatılmış durumda. Bataryayı doldurma işi ise frenleme enerjisine bırakılmış. Ayağını gazdan çekince hafiften ve değişen oranlarda bir frenleme de hissetmiyor değil insan.

Bu yeni 1.5 eTSI, ayrıca aktif silindir yönetim sistemi “ACT” ile donatılmış. Nispeten düşük motor gücüne ihtiyaç duyulan zamanlarda, ACT dört silindirden ikisini hiç çaktırmadan devreden çıkartarak ekstra yakıt tasarrufu sağlıyor.

Yeni Golf eTSI motor

Bu "hafif hibrit" katkılı motorların batarya gibi ekstra ekipmanları ön koltuklar ve zeminin altına konuşlanarak iç mekân ya da bagaj hacminden yememiş. 110 hp ve 2.000 devirden itibaren 200 Nm'lik 3 silindirli, dinamizm konusunda belki çok iddialı değil ama hiçbir koşulda güçsüz de hissettirmiyor, hızlanma taleplerini cevapsız bırakmıyor.

3 silindirilere has titreşim ve hırıltı da kesinlikle rahatsız edici bir düzeyde değil. Yani 1.300 kg'lık Golf'ün hakkını sadece 1.5 eTSI verir gibi bir yargıya varmak gereksiz. Çok hızlı ve pürüzsüz çalışan DSG, hızlıca üst viteslere geçme eğiliminde ki bir an önce tasarruflu devirlere ulaşsın.

VW Golf motor seçenekleri

Yine sadece DSG ile mümkün olan boşa alma, yani motorun devrini kesip süzülme modu da tasarrufa katkı sağlayan bir diğer yenilik. Biraz fazla "tasarruf" dedik ama boşuna değil. 100 km'de ortalama 5,2 litrelik gerçek hayat tüketimiyle, dolu depoyla 1.000 km gibi bir menzile ulaşabiliyor 1.0 eTSI! Hâlâ dizel isteyen?..

Bu küçük 1 litrelik sayesinde, 1.5 TSI'ı ortalama tüketici açısından gıpta edilecek bir motor olmaktan çıkarmış Volkswagen mühendisleri. Ama tabii ki 1.5 eTSI'ın da kaymaklı kadayıf olduğunu kimse inkâr edemez.

VW Golf 1.5 eTSI ACT

Normalde 130 hp'lik bir versiyonu daha olan 1.5 TSI, muhtemelen "Bu kadar para vermişken..." anlayışıyla, Türkiye'ye sadece zirvedeki 150 hp ve 250 Nm'lik seçenekle geliyor. Ki kendisi - hafif hibrit kombinasyonu hariç - teknik anlamda neredeyse hiç değişmeyen, tecrübeli ve sessiz ve pürüzsüz bir dört silindirli.

0-100 km hızlanması için 8,5 saniye gibi başarılı bir dereceye imza atan VW Golf 1.5 eTSI, 80'den 100 km/s hıza çıkmak için sadece 5,5 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Sollarken çok işinize yarar, bulunsun.

Ortalamada 6,7 lt/100 km'lik gerçek hayat tüketimi de çok başarılı. Ama satın alırken ödediğiniz ekstra bedel, yazık ki yakıt tüketimi tasarruflarını sembolik hale getiriyor.

İç Mekân Sonuç