yukarı

Volkswagen Golf Sürüş Özellikleri

Tercihinizi Golf’den yana kullanmamak için, tipten sıkılmışlık dışında hiçbir bahaneniz yok. Çünkü yola bir kez çıktığınızda, her hal ve şartta işinin en iyisi ve en deneyimlisi olduğunu hiç zorlanmadan gösteriyor Golf.

 

Düşük hız, yüksek hız, bozuk zemin ya da kaymak asfalt onun için fark etmiyor. Sınıfında en yüksek konfor ve yol kültürüne sahip araba VW Golf. Eğer aynı fiyat, donanım ve motor aralığında modelleri kıyaslıyorsanız, toplam puanda kendisine yaklaşabilen bir rakip henüz anasının karnından doğmadı. 

 

Evet, Ford Focus sürüş keyfinde hâlâ lider ve evet, yeni Peugeot 308, Opel Astra ve Mazda 3’ün gelişiyle ligde kolay maç kalmadı. Ama bir mağlubiyet ve hatta beraberlik için henüz çok erken. 

 

Çünkü bu Volkswagen efsanesi sadece kaliteli ve işinin ehli değil, eskisinden çok daha keyifli ve atak. Üstüne bir de çok sessiz ve sarsıntsız kabin konforunu ekleyin.

 

125 beygirin altındaki motor seçeneklerinde, arka süspansiyonda çok kollu değil de, daha basit ve ucuz bir sistem kullanıldığını belirtmek isteriz. Bu da özellikle arka koltukta azıcık daha düşük konfor demek. Tabii kıyasladığınız arabaya bağlı olarak, bu konfor düzeyi göreceli malumunuz.

"Bu Volkswagen efsanesi sadece kaliteli ve işinin ehli değil, eskisinden çok daha keyifli ve atak"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

VW Golf’ün geniş motor yelpazesi içinde en zayıf halkalar bizce 90 ve 115 hp'lik 1.6 dizeller. Güçlüsüne bile “tamam” değilken, 90 hp'lik dizeli tavsiye etmemiz pek düşük ihtimal. Neden derseniz, isteksiz motorlar olmaları bir yana, fiyat listesine ve özellikle 1.0 benzinliyle aradaki farka verin deriz.

 

Madem 1.0 benzinli dedik, oradan devam edelim. VW Golf’ün favori motorlarından biri olan bu üç silindirli turbo motor 110 hp ve 200 Nm torkuyla özellikle şehir içinde ve kısa parkurlarda başarılı. Uzun yolda da yüksek devirlere çıkmak koşuluyla hızlı bir tempo tutturmayı başarıyor bu motor.

 

Ama tabii ciğerleri 125 beygirlik 1.4 TSI kadar açık değil. Yılların tecrübesini fazladan 15 beygir ve daha düşük devirde elde ettiği 200 Nm ile taçlandıran bu dört silindirli, yüksek hızlardaki potansiyeli ve daha keyifli sesiyle fazladan parasını hak ediyor.

 

Benzinlilerin zirvesindeki isim 150 beygirlik 1.4 TSIACT, daha hızlı ve güçlü bir Golf isteyenler için fark edilir bir performans yaşatıyor. Bu motorla 0-100 km hızlanmasını 8,3 saniyede tamamlayan Golf, kendini çok hafif ve zinde hissetmekte. Zira 1.500 devirde 250 Nm bugün iyi bir dizel motorun tork değeri.

 

Tüketim anlamında da dizele kıyasla pek küçük bir fedakârlık isteyen bu motor, satış fiyatı dışında hiçbir eksiğe sahip değil. Ki özellikle kur sıçraması sonrası, daha da önemli eksiklik bu maalesef. 

 

Bu 150 hp'lik motorun makyaj sonrası Avrupa’da yerini 1.5 TSI’ya bıraktığını da şimdilik bilmiyor gibi yapabilirsiniz.

 

Kısacası, VW'in benzinli motorlarının sunduğu güç, keyif ve tasarruftan haberdar olan birinin, “Dizel de dizel!..” diye tutturmasını mümkün değil. Hele ki dizeller gittikçe gözden düşerken riskli bir yatırım olur, naçizane.

 

VW Golf, manuel şanzımanda benzinlide 6, dizellerde 5 ileri şeklinde bir dağıtım yapmış. Her ikisi de net geçişleri ve yumuşaklığıyla türünün rahat düz viteslerinden. 

 

Otomatik şanzıman ise meşhur 7 ileri, çift kavramalı DSG. Hemen her durumda hızlı ve akıcı tepkiler veren DSG şanzımanın tek sıkıntısı düşük hızlar, mesela park manevralarında biraz sert hamleler yapması.

İç Mekân Sonuç