yukarı

Toyota Yaris 2011-2019 Sürüş Özellikleri

Toyota Yaris şehir içinde kendini çok daha iyi hissediyor. Hafif direksiyonu ve küçük boyutları sayesinde onunla manevra yapmak çok kolay. 

 

Yumuşak süspansiyonlar ufak tefek yol bozukluklarını yok etmede başarılı. Gerçi daha bozuk yollar ve mesela kasis geçişleri biraz sarsıcı olabiliyor.

 

Ne var ki yüksek hızlarda ve uzun yollarda durum pek parlak değil. Direksiyonun hissizliği ve tepkisizliği bazen başka bir arabanın direksiyonunu çevirdiğinizi düşündürüyor!

 

Yumuşak süspansiyonlar Yaris’in sert virajlarda biraz fazlaca yatmasına sebep olurken, hız arttıkça arka tarafın huzursuzluğu da artmakta.

 

Yine yüksek hızda, Toyota Yaris’in kabinine sınıfın iyilerine kıyasla bolca rüzgâr, motor ve yol gürültüsü giriyor. Küçük benzinli motorun uzun yoldaki titreşim ve uğultusu da çok keyifli sayılmaz.

 

Tabii bir Yaris Hibrit kullanıyorsanız, düşük hızlarda sadece elektrik motoruyla idare etmenin sükunet ve konforu da tartışılmaz. 

 

Söz Toyota Yaris Hibrit’den açılmışken, daha sert süspansiyonlara sahip olmasına rağmen yapılan iyileştirmeler konfor açısından kendisini zirveye taşımış. Üstelik Yaris Hibrit’in yüksek hız ve virajlardaki gövde kontrolü de benzinlilerden daha başarılı.

"Direksiyonun hissizliği ve tepkisizliği bazen başka bir arabanın direksiyonunu çevirdiğinizi düşündürüyor!"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

“Şehirden dışarı burnumu çıkarmam” diyorsanız ve hiç aceleniz yoksa 1.0 benzinliyi düşünebilirsiniz. 

 

Bu üç silindirli motor, 69 beygir ve 95 Nm tork gibi zayıf değerlerin sonucu olarak 0-100 km hızlanmasını 15,3 saniyede gerçekleştiriyor. Zaten yüksek hızlardaki çalışma karakteri ve çıkardığı sesler de şehir içi motoru olduğunun kanıtı.

 

Büyük benzinli 1.5 VVT-i ise yüklü ve uzun yollar için iyi bir yoldaş. 111 hp ve 136 Nm’ik değerler küçük Yaris’i dinamik hissettirmek için yeterli. 

 

Bir diğer farkı da otomatik vites seçeneğine sahip olması. Hızlanırken biraz gürültülü ama en azından CVT olmayan bir şanzıman bu. Gördünüz mü? Düz vites Yaris size göz kırptı! 

 

Toyota Yaris Hibrit’te ise aynı 1.5 benzinli motorun biraz daha güçsüz hali ve küçük bir elektrik motoruyla işbirliği yapıyor. Bu ikilinin eşlikçisi CVT şanzımanı da unutmayalım. Yüksek devirlere çıkmayı çok seven uğultulu CVT şanzımanı önerdiğimiz hiç görülmedi. Toyota Yaris Hibrit de istisna değil.

 

Sıfırdan yüze 11,8 saniyede çıkan Yaris Hibrit, şehir içinde belli bir hıza kadar elektrikli motorla idare ederek, 100 km’de 3,3 litre benzinle yetinmeyi başarıyor.

İç Mekân Sonuç