yukarı

Toyota Land Cruiser Sürüş Özellikleri

Bir gün ıssız araziye düşerseniz yanınıza alacağınız üç şey, çakmak, İsviçre çakısı ve Land Cruiser olmalı. Çünkü o, 4x4’ler içinde gerçekten araziye girmek için üretilmiş birkaç makineden biri. 

 

Onunla And dağlarına da gidebilirsiniz, Sahara’ya da. Kurtarma timi de olabilirsiniz, savaş muhabiri de. Birkaç rakam verelim: Toyota Land Cruiser 70 cm derinlikte sulardan geçebiliyor, 31 derecelik yaklaşma, 25 derecelik uzaklaşma, 22 derecelik aşma (karın açısı) ve 42 derecelik (!) tırmanma açısına sahip.

 

Ve birkaç komando teknolojisi: Engebeleri düşük hızda alt etmeye yarayan “crawl control”, zemin durumuna göre tekerlerin dönüş hızlarını kontrol eden “çoklu arazi seçimi”, ön tarafı ve tekerlerin nerede ilerlediğini görmenizi sağlayan “çoklu arazi monitörü” kameraları, aktif yükseklik kontrolü, adaptif süspansiyonlar, yaylanma kontrol sistemi vesaire vesaire...

 

Lakin, lanetli yollarda onu bu kadar yenilmez yapan nitelikler, asfaltta kendini deplasmanda hissetmesine yol açıyor. Arazide onu kral yapan eski kafalı süspansiyonlar, şehirdeki çukur ve kasisleri rakiplerinden daha fazla hissettiriyor. Medeni yollarda Baudelaire’in “Yürümesini önler onun dev kanatları” dizesini hatırlatması bu yüzden. 

 

Ayrıca Land Rover, BMW, Mercedes, Audi gibi prestijli rakiplerine kıyasla, otoyol süratlerinde kabine daha fazla yol ve rüzgâr sesi alıyor Toyota Land Cruiser Prado. Makyaj sonrası iyileşme olsa da bu fiyat seviyesinden daha fazlasını beklersiniz.

 

Gerçi Land Cruiser’ı Land Cruiser olduğu, yani vahşi doğada güvende hissetmek için almayı düşünüyorsanız, bu detayların pek bir önemi de yok hani.

"Onunla And dağlarına da gidebilirsiniz, Sahara’ya da. Kurtarma timi de olabilirsiniz, savaş muhabiri de"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Zamanında bir ‘Land Cruiser V8’ vardı ki... 4.5 lt, 272 hp, 650 Nm ile hangi maceraya atılacağınızı bilemezdiniz! Sonra bu emisyon normları falan araya girince, zorunlu bir mide küçültme operasyonuna maruz kaldı Toyota Land Cruiser. 

 

2.8 litrelik D-4D dizel motor bu boyutta bir araç için çok da havalı değerlere sahip değil. 177 hp güç, 450 Nm tork ve 13 saniyeye yakın 0-100 kmhızlanma değerleri ondan neler bekleyebileceğinizi ifade ediyor. 

 

Zaten Land Cruiser Prado'nun olayı otoyalda sol şeridi kapamak değil, arazide ilerlemek malumunuz. Ve oralarda hiç de yavaş ya da güçsüz hissettirmiyor Toyota Land Cruiser. 

 

Tam aksine, yüksek çekiş gücüyle dağa taşa saldırmak ve ister hızlı, ister sindire sindire ilerlemek tam da bu motorun işi.

 

6 ileri otomatik şanzıman yumuşaklık ya da esneklik anlamında çok iddialı olmasa da yılların deneyimiyle işinin ehli.

İç Mekân Sonuç