yukarı

Suzuki Vitara Sürüş Özellikleri

İşte asıl eğlence burada başlıyor! Şaka değil, Suzuki Vitara hafif gövdesi ve süspansiyon ayarları sayesinde şaşırtıcı derecede keyifli bir araba. Yüksek yapısına rağmen kıvrak oluşu nedeniyle insan klasik bir hatchback kullandığı hissine kapılıyor.

 

Hafif direksiyon ve başarılı görüş açıları şehir içi manevralarda hayatı kolaylaştırırken, süspansiyonlar düşük hızdaki yol bozukluk ve kasislerini özümsemede zorlanıyor. Zira biraz sert ayarlılar ve bu ayar yüksek hızda sorun olmaktan çıkıp tam bir keyife dönüşüyor!

 

Suzuki Vitara arazide nasıl?

 

Yüksek hızda süspansiyon konforu iyileşiyor iyileşmesine de bu sefer yol ve rüzgâr sesi borusunu öttürmeye başlıyor. Gerçi hızlı virajlardaki üstün tutunma ve yan yatmayışıyla topladığı puanlar Vitara’nın izolasyon eksiklerini kolayca affettirebilir. 

 

Suzuki Vitara sürüş özellikleri

 

Direksiyonun net ve hassas çalıştığını, manuel vites geçişlerinin de pek keyifli olduğunu söylemiş miydik? Alıcılarınızın ayarıyla oynamayın, Suzuki Vitara incelemesi okumaktasınız!

 

Her iki donanım ve şanzıman seçeneğiyle alabildiğiniz 4x4 sistemi zorlu arazilere sık bulaşanlar için uygun. Lakin ama bozuk ve çamurlu yollarla başa çıkmak için önden çekişli Vitara da ziyadesiyle becerikli. 

 

Suzuki Vitara 4x4

 

Tabii 4x4 Vitara’nın donanım üstünlüklerini de görmezden gelmiyoruz. Eğim iniş kontrolünden “All Grip” isimli sürüş modu seçme hakkı sadece 4x4 çekişle mevcut. Tıpkı radar destekli fren ve adaptif hız sabitleyici gibi.

"Yüksek yapısına rağmen kıvrak oluşu nedeniyle insan klasik bir hatchback kullandığı hissine kapılıyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Normalde 1.6 dizel seçeneği de bulunan Suzuki Vitara, Türkiye’ye 1.6 GL ve 1.4 S turbo benzinli motorlarla geliyor. 

 

1.6 GL üçlü içinde en iyi performans/ekonomi dengesine sahip. 120 beygir ve 156 Nm’lik mütevazı değerlerine rağmen kağıt üstünde göründüğünden daha güçlü hissettiriyor 1.6 Vitara11,5 saniyelik 0-100 km hızlanması da yeterli olan 1.6 benzilinin tek zayıflı orta devirlerdeki iştah kaybı. 

 

Suzuki Vitara motor seçenekleri

 

1.4 S ise zaten yüksek olan Vitara'nın keyfini daha da yükseltiyor. Daha düşük devirlerde gelen 140 hp ve 220 Nm torkla 1.4 Vitara formunun zirvesinde. Tüketim anlamında 1.6'dan aşağı kalır yanı yok bu küçük ve modern motorun. Tek sorun fiyatların kalite ve boyut anlamında farklı seçeneklere yaklaşmaya başlaması.

 

Yumuşak ve konforlu olsa da 6 ileri otomatik şanzıman ve 4 çeker seçeneğinin performanstan toplam 1,5 saniye tırtıkladıklarını (ve tüketimi ufaktan artırdıklarını) hatırlatalım. Yine de trafik stresini azaltmak için değer.

İç Mekân Sonuç