yukarı

Skoda Superb Sürüş Özellikleri

Süspansiyon karakteri ve sessizliğiyle uzun yolda konforlu, virajlarda diri bir araba Skoda Superb. Hatta kendisini biraz tatlı-sert tarafta bile sayabiliriz. Ki bu özellik, cüssesinden beklenmeyecek kıvraklığı elde etmek açısından mühim.

 

Tabii ki bir BMW 3 Serisi gibi keyif veren bir sürüşten uzağız. Ama zaten o sürüş keyfine bütün markalar uzak.

 

Daha fazlasına hevesli sürücüler için Skoda Superb’in 2 litrelik benzinli ve dizel motorları 4x4 çekiş sistemiyle geliyor ki yüksek gücün tadı hızlı virajlarda çıkarılsın. Tabii ki kalın bir vergi dilimi karşılığında.

"Tatlı-sert süspansiyonlar Skoda Superb'in cüssesinden beklenmeyecek kıvraklığı elde etmek açısından mühim"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Bu büyük ve haliyle ağır arabayı yolcu ve eşyalarla doldurunca, 125 hp’lik 1.4 benzinli ve 120 hp’lik 1.6 dizelin yer yer soluksuz kalabildiğini biliniz. Buna karşın özellikle dizel motor dikkate değer derecede tutumlu.

 

150 hp’lik 1.4 TSI ACT genelde tüm taleplerin altından başarıyla kalkarken, ani hızlanmalar için o bile yüksek devirlere ihtiyaç duymakta. Bu motorun 0-100 hızlanmasını 8,8 saniyede tamamladığını söylersek, “Acaba zayıf mı kalır?” sorusunun cevabı otomatikman verilmiş olur.

 

Sonrasında vergi mağduru 2 litrelik motorlar geliyor ki hem dizel (190 hp, 400 Nm) hem de benzinlisi (280 hp, 350 Nm) performans delisi. Koca Superb’i 8 saniyenin altında 100 km’ye çıkaran bu motor, 400 Nm torkun da etkisiyle ara hızlanmalarda da çok zıpır.

 

Seat Leon Cupra’dan tanıdık 2 litrelik benzinliyse Superb algısının tamamen dışına (ve üstüne) çıkarak 5.8 saniyelik bir 0-100 km hızlanmasına imza atıyor! Bu motorun sadece 4 tekerden çekişli geldiğini hesaba katınca olay iyice şaka kıvamına geliyor. Demek ki Çekya şakası böyle bir şey...

 

İç Mekân Sonuç