yukarı

Skoda Octavia Sürüş Özellikleri

Genele bakarsak oldukça rafine ve altyapısını paylaştığı Golf’e yakın bir karakter sergiliyor Skoda Octavia. Ama o kadar da değil.

 

Marka ve fiyat farkının geleneksel bir sonucu olarak, Octavia’nın bozuk zeminlerdeki toleransı VW’deki kardeşinden bir miktar daha düşük. Ama özellikle yüksek hızlarda, çoğu koşulda ortalamanın üstünde bir konfora sahip Skoda Octavia.

 

Yol tutuş konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayan Octavia, hızlı virajlardan da korkmuyor. Ama o kadar. Octavia’nızla kıvrımlı yolları sıralarken bir Ford Focus ya da Mazda 3 keyfi söz konusu değil. İyi de Skoda Octavia’dan öyle bir beklentiniz var mı gerçekten?

 

Hafif direksiyon şehir içinde hayatı kolaylaştırıyor. Yüksek hızlarda da direksiyon tepkileri yeterince net ve her hızda tutarlı. Her hızda yeterince sessiz (Golf kadar değil) ve ailenin huzurunu koruyan bir araba Octavia. Sıkılmak yok.

 

"Her hızda yeterince sessiz ve ailenin huzurunu koruyan bir araba Octavia. Sıkılmak yok"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Menünün girişindeki 86 beygirlik 1.2 TSI “tavsiye edilebilir” çıtamızın altında değerlere sahip. Ama hemen bir altında, çok da az bir farkla çok güzel bir haber var.

 

VW Grubu’nun harikalarından 1.0 TSI motorlar işin içine gireli beri, “Daha ne istenir ki” diye sordurtuyor Skoda Octavia.

Bu koca arabaya 3 silindirli motor yeter mi demeyin, içinde üç yetişkinle bile rahat rahat yetiyor. 115 hp güç ve 200 Nm tork gibi değerler, sadece birkaç yıl önce performanslı motor sınıfına giriyordu malum.

 

Tam Style donanımlı 1.0 benzinli Octavia tamamdır diye düşünürken, DSG şanzımanla paket halinde gelen bu zengin donanımın fiyat farkı bizi şoktan şoka sokuyor!

 

Oldu olacak, o zaman 150 hp’lik harika 1.4 benzinliden verelim. Sürüş modlarının, direksiyondan vites değiştirmenin ve panaromik cam tavanın tadını çıkarın. 8,2 saniyede 100 km hıza çıkmaya “Hayır” diyecek kimse yoksa konuyu kapatalım.

 

Diyorduk ki… “Dizel?” sorusu geldi. “1.6 TDI CR 115” tabir edilen 115 beygir ve 250 torklu bu dizel hem 10 saniyelik 0-100 km derecesi hem ara hızlanmalar hem de tüketimiyle iddialı.

 

Yine de 1.0 benzinli hafiflik avantajını da kullanarak şehir içinde daha atak görünüyor. Hem gerçekten o kadar fiyat farkına değer mi, iyice hesaplayın. Sonuçta 100 km’de hepi topu 1 - 1,5 litrelik bir farktan söz ediyoruz.

İç Mekân Sonuç