yukarı

Skoda Kodiaq Sürüş Özellikleri

Çekyalı hemen diğer tüm modellerde olduğu gibi, VW’den biraz sert, Seat’tan biraz yumuşak Skoda Kodiaq. Bu da onu hem şaşırtıcı derecede dinamik hem de oldukça konforlu yapıyor.

 

Önden çekişli versiyonu 1,5 tonun altında kalan ağırlığıyla Kodiaq virajlar dahil gayet iyi yol tutuyor. Hızlı virajlarda bile yana yığılmayan yapısıyla Seat Ateca’ya ezilmeyen Kodiaq, aynı zamanda ortalamanın üzerinde bir konfora sahip. 

 

Skoda Kodiaq sürüş özellikleri

 

Düşük hızlarda yol bozuklukları biraz daha fazla hissediliyor ama adaptif süspansiyon opsiyonunu gerektirecek bir durum yok. 

 

Limitleri zorlandığındaki sürüşü çok eğlenceli olmasa da güven veren bir SUV Skoda Kodiaq. Zaten üç sıra, yedi koltuklu büyük bir SUV’de, özellikle yolcular için, önceliğin eğlence olduğundan pek emin değiliz. 

 

Skoda Kodiaq konfor

 

Direksiyon-şasi ilişkisi çok kesin olmaktan ziyade doğru kararlar veren, dengeli bir karakterde. Direksiyonu bir miktar hissiz bulanlar için Sport modu durumu iyileştiriyor. 

 

Yolcular için asıl önemli olan süspansiyon konforunda Kodiaq, bir Tiguan kalitesinde olmasa da hiç fena sayılmaz. Kabin yolcu ve bagajlarla dolduğunda durum daha da iyileşiyor. 

 

Yol gürültüsünü dışarda tutma konusunda da gayet başarılı Kodiaq. Yüksek hızda dahi problem yok. Rahatınıza bakın.

"Limitleri zorlandığındaki sürüşü çok eğlenceli olmasa da güven veren bir SUV Skoda Kodiaq"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Çoğunluğun ve ekonominin seçimi, 150 hp’lik 1.5 benzinli olacaktır. Hep çok kalabalık, yüklü ve uzun yolda kullanmadığınız sürece 1.5 TSI ACT DSG güç açısından "yeterli"den fazlası ve yeterince ekonomik olacaktır.

 

1.500 devirden itibaren 250 Nm torkun desteğiyle, her daim atak olan 1.5 ACT, çift kavramalı otomatik şanzıman DSG sabit halden 100 km hıza 9,8 saniyede ulaşıyor.

 

Artık eskilerde kalan 1.4 lt. hacimli 125 hp'lik 1.4 TSI da Skoda Kodiaq’ın altında ezilmiyordu aslında. 10,5 saniyelik 0-100 km hızlanmasının da hiç küçümsenecek bir tarafı yok. Ama özellikle yük ve hız arttıkça bu motorun zayıflıkları netleşmeye başlıyor. Bu arada, bu motor DSG şanzıman ve dört çeker seçeneklerinden mahrumdu. İkinci eline denk gelirseniz, aklınızda olsun.

 

Bizdeki vergilerin olmadığı bir dünyada 2.0 TDI daha doğru bir seçim olabilirdi ama biz o dünyada değiliz maalesef. Türkiye’ye bu motorun güçlü, yani 190 hp ve 400 Nm'lik (0-100 km - 8,4 s)versiyonu geliyor ki, kendisi gerçekten güçlü. 

 

Sürekli kalabalık ve yüklü dolaşacaksanız 2.0 TDI düşünülebilir. Ama değindiğimiz vergi farkı, 1.5 ACT ile rekabetini imkânsız hale getiriyor.

 

125 hp'lik 1.4 TSI liste dışı kaldığına göre manuel şanzıman da kalmadı ama iyi bir seçimdi. Geçişler net ve kullanımı kolay. Amma ve lakin, diğer bütün motor seçeneklerindeki çift kavramalı otomatik DSG hem çok başarılı hem de artık neredeyse bir mecburiyet. 

 

Yılların tecrübesiyle vites geçişlerini tatlı tatlı, neredeyse fark ettirmeden yapıyor DSG. Tek sorunu park manevralarında gaza dokununca biraz haşin hamleler yapması. En iyisi kendi haline bırakmak.

 

Koca kulaklarımıza gelen haberler Skoda Kodiaq’ın 2019’da bir hibrit versiyonunun olacağını söylüyordu. Hem de şarj edileninden! Ama bizim neyimize değil mi!

İç Mekân Sonuç