yukarı

Skoda Karoq Sürüş Özellikleri

Platformunu paylaştığı VW Tiguan ve Seat Ateca’nın tam bir sentezi Skoda Karoq. Genç ve çocuklu aileler için ideal oranı tutturmuş diyebiliriz.

 

Süspansiyon sertliği sportif Ateca ile konforlu Tiguan arasında ama konfora daha yakın. Aynı şekilde, hızlı virajlarda Ateca’dan biraz daha çok yatsa bile, daha ağır ve uzun Tiguan’dan daha kıvrak hissettiriyor Karoq.

Skoda Karoq 4x4'ü de es geçmemiş_arabazzi.com
 

Direksiyonun her hızdaki tutarlı ağırlığı, netliği ve doğal hissi sürücüye güven vermekte. Zaten aksi durumlar için sayısız (ve çoğu opsiyonel) sürüş destek teknolojisiyle donanmış Skoda Karoq.

 

Yol bozukluklarını silmede epey iyi çıkaran Karoq, hafif direksiyonun da katkılarıyla şehir hayatını kolaylaştırıyor. Bu arada, 19 inç opsiyonu falan iyi hoş da jant genişliği arttıkça konfor düzeyi azalıyor. O bakımdan standart ebatlara yakın durmakta fayda var.

 

Ses izolasyonu gayet başarılı bir model Skoda Karoq. Ancak yüksek hızlarda hafif bir rüzgâr sesi duyulmaya başlıyor, hepsi o kadar.

 

Bu arada 4x4 meraklıları şimdilik boşuna bekliyor, zira vergi mağduru 2.0 motorlarla sunulan bu kombinasyon manasız fiyatlara ulaşacağı için Türkiye menüsünde yok. Kısmet.

 

"4x4 meraklıları şimdilik boşuna bekliyor, zira vergi mağduru 2.0 motorlarla sunulan bu kombinasyon Türkiye menüsünde yok. Doğal olarak!"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Üç silindirli 1.0 benzinli TSI motorlu Skoda Karoq, hayatını şehir sokaklarda geçiren küçük aileler için yeterli ve keyifli. 115 beygir ve 200 Nm torka sahip bu yeni nesil motor kendi içinde çok başarılı.

 

Ama bir de hayatın gerçekleri var. Karoq ağırlığında bir kompakt SUV’un gövdesinde bu küçük motorun işi çok da kolay değil. Özellikle yüklü ve hızlı yolculuklarda.

Skoda Karoq motor seçenekleri

 

İşte o noktada devreye 1.5 TSI ACT giriyor ki yeme de yanında yat! Hemen tüm VW, Audi, Seat modellerini başarıyla taşıyan bu turbo benzinli, 150 hp ve 1.500 devirden itibaren 250 Nm torkluyla pek bir atak ve keyifli.

 

1.4 tona yaklaşan Skoda Karoq’u 8,6 saniyede 100 km’ye çıkarmak hiç fena başarı değil. Tek sorunu, şimdilik sadece yüksek donanımla paketlendiği için fiyatının epeyce şişmesi.

 

Ve geliyoruz dizele. 115 beygirlik 1.6 TDI da, özellikle DSG şanzımanla birlikte isteyeceğiniz düşünülürse, çoğu avantajını fiyat etiketinde kaybediyor.

 

Tamam, 250 Nm torkuyla bu motor yüklü yolculuklar ve ara hızlanmalar açısından 1.0 benzinliden bir miktar avantajlı. Ama aradaki fiyat farkının sağlamasını yapacak bir avantaj değil bu. Buyrun hesaplayın.

İç Mekân Sonuç