yukarı

Seat Leon (2012-2020) Sürüş Özellikleri

Sürüş karakteri sportif olsa da gayet konforlu bir hatchback seat Leon. Tabii VW Golf’ün şaka gibi konforu düzeyinde sayılmayız. 


Süspansiyonlar her daim diri ama da kuru olmayan bir tavra sahip. Bu tavır, kesin direksiyon ve net vites geçişleriyle birlikte Leon’u sürüşü keyifli, modern bir genç aile arabası yapıyor. 

 

Ayrıca, süspansiyonların tatlı sertliği yüksek hızlarda sorun olmaktan çıkıp virajları, bol kıvrımlı yollarda tam bir keyife dönüşüyor. Kendine dikkat et Focus, Leon yaklaşıyor!

 

Standart haliyle bile çok dengeli bir araba olan Leon’da daha geniş jant ve sert süspansiyon opsiyonlarına gönül vermek bizce yarardan çok zarar verici. Biraz görsellik için konfora kıymaya değmez.

 

Ses izolasyonunda Seat Leon elbette bir Audi A3 veya VW Golf düzeyinde değil. Yine de yüksek hızlardaki yol ve rüzgâr sesi konforsuzluk sınırına yaklaşmıyor bile. Özellikle takıntılı değilseniz sıkıntı olmaz.

"Kendine dikkat et Focus, Leon yaklaşıyor!"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Seat Leon’un motor konusundaki seçenek zenginliği kaymaklı ayva tatlısı nefasetinde. Motor yelpazesinde VW grubuna rakip olmak gerçekten zor! 

 

Harika benzinli 1.2 TSI motora (110 hp, 175 Nm) zaten kefildik, üç silindirli 1.0 EcoTSI motorun gelişiyle olay daha da keyilendi. Bir miktar (!) maliyetli olmakla beraber bu küçük motor 115 hp ve 200 Nm torkuyla hem güçlü hem ekonomik. Ama asıl farkı yaratanlar 1.4 benzinli motorlar.

 

125 hp’lik 1.4 TSI kendini uzun yıllardır zaten ispatladı lakin DSG şanzımandan mahrum. Bu durumda direksiyonu 150 beygir ve 250 Nm torklu 1.4 TSI ACT benzinliye çevirip zevkten dört köşe oluyoruz. 

 

İyice çığırından çıkanlar için, 2 litrede 300 hp’lik Leon Cupra canavarı mevcut. Sakin! Zira her şeyin bir bedeli var...

 

1.6 TDI dizel de istediğinizden fazlası var ama bu enfes benzinlilerin yanında kayda değer olmaktan uzak bizce. 115 hp, 250 Nm, 9,8 saniye... Hepsi pek iyi, hoş da bu fiyat farkı ve dizellerin hızla gözden düşüşü "reality show" kıvamında.


Bütün bu seçeneklerin seri, sessiz, ekonomik ve ergenlik sancılarından kurtulmuş DSG şanzımanla birleşebilmesi (125 hp'Lik 1.4 hariç) Seat Leon'un köpüğünü daha da kabartıyor. 

 

Fiyatları da göz önüne alarak, eskiden olsa 1.2 benzinli derdik ama galiba 1.0 motor bir tık daha öne geçmiş gibi görünüyor, sanırız... Pazarlıkta ufacık bir indirim yakaladığınız motor ipi göğüsler diyerek konuyu kapatalım.

İç Mekân Sonuç