yukarı

Seat Ibiza Sürüş Özellikleri

Hafif direksiyon ve başarılı görüş açılarıyla şehir içinde yaşaması çok kolay bir araba Seat Ibiza. Ama bir önceki nesille yeni Ibiza arasındaki en önemli fark sürüş konforunda yaşanmış gibi.

 

Şaşırtıcı bir şekilde, tatlı sert ayarlarına rağmen bu sefer takdire şayan bir süspansiyon konforu sunuyor Seat Ibiza. 

 

Düşük süratte geçilen hafif bozuk yollarda bu yeteneğini belki tam olarak göremiyoruz. Ama aynı Ibiza yüksek hızda birdenbire çok konforlu ve dengeli bir arabaya dönüşüyor. 

 

Seat Ibiza uzun yolda öyle bir özgüven ve olgunluk sergiliyor ki, üst sınıftan iyi bir model sürdüğü hissine kapılıyor insan.

 

Bu arada, dinamik bir sürüş için ne FR’ın sert ayarlarına ne de geniş jantlara ihtiyacınız var. Standart haliyle bile, sürüş keyfinde Ford Fiesta’nın hemen gerisinden geliyor Ibiza. Hele ki çoluk çocuğunuz varsa, boşu boşuna konfordan yemeyin deriz. 

 

Seat İbiza’nın bir diğer artısı başarılı bir ses izolasyonu. Rüzgâr sesi her hızda kabinden uzakta. Belki biraz lastik sesi, biraz da gaz pedalına fazla yüklenince üç silindirli motorun hırıltısı. Bu İbiza daha ne yapsın!..

"Alıcılarınızın ayarıyla oynamayın, doğru sayfada, Seat Ibiza incelemesini okumaktasınız"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Performans beklentisi olmayanlar için 95 hp’lik 1.0 Eco TSI motor fevkalade yeterli. 2.000 devirden itibaren 175 Nm torkuyla bu üç silindirli motor, özellikle şehir içinde her koşulda yeterli. 

 

Hele ki 100 km’ye 14-15 saniyede "lütfen" ulaşan bazı rakiplerini düşününce, 10 saniyelik 0-100 km hızlanmasıyla 1.0 Eco TSI canavar gibi kalıyor.

 

Ama Seat Ibiza’nın hakkı ve yüksek potansiyelli şasinin istediği motor, aynı üç silindirli 1.0'ın 115 hp’lik olanı. Bu sefer 200 Nm’nin desteğini arkasına alan Seat Ibiza, 0-100 km hızlanmasını 8 saniye civarında tamamlıyor! 7 ileri çift kavramalı DSG’nin seriliği ve konfora katkıları da pastanın kreması. Çilek de olabilir.

 

Gelin dizel konusuna hiç girmeyelim. 1.6 TDI 95 hp güç, 250 Nm torkuyla ve düşük tüketimiyle iyi hoş da aradaki parasal fark, katlı otopark! Hem gözden düştükçe düşecek dizeller, ölü yatırım olur.

İç Mekân Sonuç