yukarı

Seat Ateca Sürüş Özellikleri

Beklendiği gibi sportif ve yetenekli bir SUV Seat Ateca. Üstelik bu sportifliği hiç de konforsuz olmadan sergilemeyi başarıyor.  

 

Virajlarda yatma eğiliminden uzak olan Ateca, dinamik sürüşüyle iyi bir kompakt sınıf arabası keyfi yaşatıyor. Çoğu durumda Ateca'nın dört çeker sistemine ihtiyacı yok ama 4Drive'ın tutunma ve güvenliğini tercih edenlere de “Neden yaptın?” diye sormayız. 

 

Tabii ki, VW’in öz çocuğu Tiguan’ın konfor katsayısı daha yüksek. Bunda süspansiyon ayarları kadar, Seat Ateca’nın arkada bağımsız süspansiyonlara sahip olmamasının da payı var. Bkz. fiyat farkı.

 

Yeri gelmişken, konforsuz olmamakla bir Peugeot 3008 ya da Qashqai kadar konforlu olmamak arasında da ufak bir fark var. Ama üzücü bir fark değil bu. Hatta sportif Seatseverler için zaten beklenen ve istenen bir şey.

 

İzolasyon konusunda iyi iş çıkaran Seat Ateca, yüksek hızlardaki minnoş rüzgâr sesi dışında yolcularına rafine bir hayat yaşatıyor. Mis.

"Ateca'nın dört çeker sistemine ihtiyacı olmasa da 4Drive'ın tutunma ve güvenliğini tercih edenlere de “Neden yaptın?” diye sormayız"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Pek düşünmeye ve tartışmaya gerek duymadan Seat Ateca 1.5 ACT, pardon 1.5 EcoTSI ACT diyoruz. 150 hp - 250 Nm iklisi, sevdiğimiz bir ikili. Gerçi Seat Ateca'yla 8,6 saniyede 100 km'ye çıkmayı kim sevmez!

 

Dizellerde pek gözmüz yok malumunuz. 1.6 TDI (115 hp) da heyecan vermekten uzak olmakla beraber, sonradan DSG otomatik şanzımanına kavuştu. Yalnız dikkat buyrun, 2020 makyajlı Ateca'da dizel seçenekleri 2.0 litreden başlayacak. Yani en azından Türkiye'de dizelli Ateca devri bitti desek yeridir.

 

Avrupa’da satılan ama bize gelmeyen 1 litrelik TSI da başlangıç fiyatını aşağı çekme potansiyeline karşın, yüklü bir Seat Ateca için doğrusu biraz ağır kaçablirdi. Hal böyleyken, seçme hakkımız olsun isterdik ama gelmemesine çok da içerlemedik. 

 

Şanzıman mı? Pek tabii ki, çift kavramalı otomatik şanzıman DSG’yi tercih edeceksiniz. Ki kendisi denenmiş ve başarılı bir ünitedir. Zaten başka şansınız da yok. 

İç Mekân Sonuç