yukarı

Seat Arona Sürüş Özellikleri

Ibiza’ya kıyasla yerden sadece 1,5 cm daha yüksek olan Seat Arona, bir SUV’den çok normal hatchback gibi davranıyor. 

 

Seat’ın sportif eğilimini de formüle ekleyince ortaya sınıfının en keyifli, kolay kullanılan, en iyi yol tutan ve aynı zamanda en konforlu araçlarından biri çıkıyor ortaya. 


Seat Arona tatlı sert bir sportiflikte_arabazzi.com
 

Yüksek hızda dahi dengesini kaybetmeyen Arona, hızlı virajlardaki kontrollü kayma eğilimi ve biraz hafif kalsa da net tepkiler veren direksiyon sayesinde güven verici. 

 

Ağırlık merkezi ve hafiflik avantajıyla Seat Arona’nın ağabeyi Ateca’dan bile kıvrak olduğunu söyleyebiliriz.

 

Konfor dedik, yarım bırakmayalım. Bütün dinamizmine rağmen, çukur, tümsek ve kasislerde çoğu rakibinden daha konforlu Seat Arona. Süspansiyonların bu yumuşak karakteri Türkiye’nin her metre değişen yol koşullarıyla çok uyumlu.

 

100 km ve üstü hızlardaki rüzgâr ve yol gürültüsü ise daha iyi örneklerini hatırladığımız konular. Biraz titreşimli ve homurtulu çalışan 3 silindirli motor da konfora çok bir katkı yapmıyor doğrusu.

 

VW çatısı altında aynı motorun çok daha rafine hallerinin olması şaşırtıcı. Dizel motor ise özellikle hızlanma sırasında ses ve titreşim anlamında daha fena durumda. 

"Ağırlık merkezi ve hafiflik avantajıyla Seat Arona’nın ağabeyi Ateca’dan bile kıvrak olduğunu söyleyebiliriz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Sözlerimize yavaş, gürültülü ve pahalı dizel motoru tamamen lüzumsuz bulduğumuzu söyleyerek başlamak istiyoruz. 95 hp'lik 1.6 TDI zaten VW grubu bünyesindeki son demlerini yaşıyor. 250 Nm'nin çağrıştırdığı ataklığı da pek bulamıyorsunuz. Zira 12,8 saniyelik 0-100 km derecesi pek de bir Arona kullanıcısının isteyeceği bir derece sayılmaz.


Seat Arona VW grubunun motor hazinesinden yararlanıyor_arabazzi.com
 

Üç silindirli 1.0 TSI benzinli motorun bize gelmeyen 95 hp’lik versiyonu bile Seat Arona için fazlasıyla yeterli. Biraz da otomatik vites takıntımızdan dolayı bizde başlangıç motoru olan 1.0 EcoTSI düşük devirde bile istekle devirleniyor. 115 hp ve 200 Nm tork üreten bu atak motorla Seat Arona 0-100 km hızlanmasını 10 saniye civarında tamamlıyor.

 

Türkiye menüsündeki tek şanzıman seçeneği olan çift kavramalı otomatik DSG, yıllardır pek çok modelde edindiği tecrübeyi Seat Arona’da kullanırken zorlanmıyor. Park manevraları dışında tatlı, seri ve yumuşak.

İç Mekân Sonuç