yukarı

Renault Symbol Sürüş Özellikleri

Eski Clio’nun elden geçirilmiş süspansiyon sistemi üzerinde ilerliyor yeni Symbol. Bu da başlangıç için iyi bir nokta. 

 

Virajlarda yeterince kıvrak ve ani yön değişimlerine istekle karşılık veriyor Renault Symbol. Üstelik bunu bozuk zeminde dahi konforu fazla düşürmeden yapıyor.

 

Biraz ağır ve hissiz kalan direksiyonun yüksek hızda çok güven verdiği söylenemez ama şehir içinde sıkıntı yok. Diğer yandan, sürüş kalitesi ve yüksek hızlardaki gürültü düzeyiyle Clio’nun epey gerisinde Renault Symbol. 

 

Güncel Clio’nun yol konforu anlamında her açıdan ne kadar iyi olduğunu düşününce, Symbol ile arasındaki fiyat farkının - fazladan bir bagaj için - çok az olduğunu düşünmeden edemiyoruz.

 

Symbol’ün referans aldığı Dacia Logan’ın Euro NCAP testlerinde sadece 3 yıldız alabilmişliği eklenince soru işaretleri çoğalıyor...

"Symbol ile Clio arasındaki fiyat farkının - fazladan bir bagaj için - çok az olduğunu düşünmeden edemiyoruz"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Güç ve performans değerlerinden bağımsız konuşursak, Renault Symbol alışverişinin mantıklı kaldığı tek motor seçeneği 1.0’lık benzinli SCe. 

 

Evet ne 75 beygir, ne 97 Nm tork ne de 15 saniyeye yaklaşan 0-100 km derecesi parlak. Ayrıca, belli bir tempoyu tutturmak için sürekli olarak yüksek devirleri zorlamak durumundasınız. 

 

Dacia Logan’daki yeni ve harika 0.9 turbo benzinlinin (90 hp, 140 Nm, 0-100 km 11,1 s) Symbol'de sunulmuyor oluşu da ayrı bir eleştiri konusu ama iç işlerine karışmayalım.

 

Sonra kalkıp da dizel bir Symbol’e % 15 gibi bir fark ödemenin mantığı var mı? Nerede kaldı “Ayağımızı yerden kessin de” arabası! 

 

İlla merak ediyorsanız, 1.5 dCi dizel 90 hp ve 1.750 devirde 220 Nm torkuyla gayet başarılı ve seri bir motor. Ayrıca beş ileri otomatik seçeneği Easy-R sadece kendisinde mevcut. 

 

Ama yani...

İç Mekân Sonuç