yukarı

Renault Megane Sedan Sürüş Özellikleri

Sürüş kalitesi Megane Sedan’ın çok aşama kaydettiği alanlardan. Karakter tercihini konfordan yana kullanan Megane Sedan uyuşuk ya da hantal olma tuzağına düşmemiş.

 

Virajlarda mantıklı ölçülerde zorlandığında, dinamik sürüş ve başarılı yol tutuşuyla önemli puanlar kazanıyor Megane.

 

Bozuk zemin konforu konusunda zaten her zaman iddialı olan Renault Megane Sedan, yeni nesilde işi daha da ileri götürmüş. Kötü zeminin ne yolcusunu rahatsız etmesine ne de kontrolü zayıflatmasına fırsat veriyor. 

 

Direksiyon da bu gelişimden payını almış. Zirveye oynamasa da eskisine nazaran daha direkt, daha hisli ve geri bildirimi yeterli.

"Karakter tercihini konfordan yana kullanan Megane Sedan, uyuşuk ya da hantal olma tuzağına düşmemiş"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Motorlar konusunda Renault Megane Sedan'ın eli, Nissan’ın da katkılarıyla oldukça güçlü. 

 

Kilometreyi fazla abartmayanlar için 1.2 benzinli Tce, 130 beygiriyle şehirde gayet keyifli ve yeterli olacaktır. 130 beygir biraz yüksek (5.500 dd) devirde gelse de 205 Nm tork 2.000 devride hazır ve nazır.

 

Buna karşın, 1.2 motorla uzun yolda tatminkâr bir performans yakalamak için vitesle fazla oynamak ve yüksek devirlere çıkmak gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

 

90’lık 1.5 dCi dizelin performans anlamında geçmişte kaldığı (0-100 km 13,5 s) kanaatimizle sizi 110 (110 hp, 260 Nm, 12,3 s) ya da paraya kıyarsanız 130 beygirlik (130 hp, 320 Nm, 10 s) dizellere yönlendirelim.

 

Megane Sedan'daki çift kavramalı EDC iyi hoş ve konforlu ama zirvede bir otomatik şanzıman sayılmaz. Gerçi manuel şanzımanın da alkışlanacak bir tarafı yok.

İç Mekân Sonuç