yukarı

Renault Koleos Sürüş Özellikleri

Renault Koleos, marka karakterine uygun olarak konfor ağırlıklı bir SUV. Ama çukur, tümsek ve kasislere karşı çok da toleranslı sayılmaz. Buna karşın hız arttıkça durum biraz daha iyileşiyor. 

 

Konfor düşkünlerinin dikkat etmesi gereken şey, görüntüsüyle cazip 19” jantlardan kaçınmak. Kısacası, süspansiyon konforunda Koleos’un çıtası bir Peugeot 5008 kadar yüksekte değil ama yine de iyi seviyede. Üstesinden başarıyla geldiği yol bozukluklarında bile süspansiyonların sesi durumdan haberdar olmanızı sağlıyor.

 

Bu ebatlar ve fiyatlarda bir aracın çok kıvrak ya da teşvik edici olması genelde beklenmez. Koleos da tutarlı ve güvenle ilerlemesine rağmen, çoğu durumda “sürüş keyfi” siparişine talip olduğu söylenemez. Kullanım kolaylığı odaklı direksiyon iletişim ve netlikte ortalama takılsa da ağırlığı farklı hızlara göre tutarlı bir şekilde değişiyor.

 

Vergi yükü nedeniyle küçük bir azınlığın tercihi olabilecek 4 çekerli Koleos bile viraj meraklısı sayılmaz ve çekiş kalitesinde inanılmaz bir fark beklemeyin. Hızlı hamlelerde ebatlarını hissettiren ama bir miktar yatsa bile güven veren bir araba Renault Koleos.

 

2.0 dizel motorla alabileceğiniz (mecburen) 4x4 Koleos, yerden yüksek yapısı ve All Mode 4x4 sisteminin çekiş modları (2WD, Auto, Lock) sayesinde, 5008 ya da Kodiaq’ın girmek istemeyeceği maceralara atılmaktan çekinmiyor. Siz yine de Koleos’tan bir Land Rover Discovery Sport beklentisine girmeyin. Ama aradaki fiyat farkıyla iyi bir VW Tiguan alabileceğinizi de unutmayın!

"Bu ebatlar ve fiyatlarda bir aracın çok kıvrak ya da teşvik edici olması genelde beklenmez"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

130 beygirlik dizel motor 1.6 dCi, 1.7 tonluk Koleos için ideal kombinasyon gibi görünmüyor. Ama özellikle 1.500 devir sonrası kendini bulan 320 Nm torkuyla bu motor, Renault Koleos’u takdire şayan bir istekle taşıyor. 

 

Tabii yüklüyken ve ani hızlanmalar için zorlanması gerektiğinde çıkardığı gürültüyle “benden bu kadar” dediğini anlıyoruz. Bu arada kendisini sadece 6 ileri manuel şanzımanla eşleşebiliyor.

 

Daha fazlasını isteyenler vergi farkını ödeyip 2 litrelik 175 beygirlik dizelle çıtayı yükseltebilir. Eski Latitude ve Laguna’dan da tanıdık bu motor, ara hızlanmalarda esnek ve istekli. Ayrıca oldukça sessiz.

 

4 tekerden çekiş ve X-tronic isimli CVT şanzımanla sahaya çıkan 2.0 dCi Renault Koleos’un tatlı da bir sürprizi var. Çoğu benzerlerinin aksine bu CVT gaza her dokunuşta manasızca devir tırmandırıp bağırmaya başlamıyor. Nays!

İç Mekân Sonuç