yukarı

Porsche 911 Sürüş Özellikleri

Bu kadar güce rağmen ne yapacağı kestirilebilir, kolayca kontrol edilebilir, günlük hayatta da kullanılabilir uysal bir canavar Porsche 911. Her ayrıntısı 7 nesildir mükemmeleştirilen bir efsaneden bahsediyoruz.

 

Benzersiz sürüş keyfi, çılgınca yol tutuş ve her hızdaki kullanım kolaylığı Porsche 911’i süper arabalar içinde ayrı bir yere koyuyor. Hafiflik ve yüksek direnç için, çelik haricinde bolca alüminyum ve magnezyum kullanılan gövde, 911’i daha hafif ve stabil yapmış. Motorun arkadaki konumu ve arkadan itişin yola mıknatıs gibi yapışmadaki rolü de tartışılmaz. 

 

Porsche 911’in sürüş dinamiklerinin arkasındaki "Aktif Süspansiyon Yönetimi" gibi engin mühendislik ve teknoloji standartlarının detaylarına burada girmiyoruz, süremiz kısıtlı.

 

Bozuk zemin konforunu iyi düzeyde tutmak isteyenlere standart 19 inçlik jantlarla yetinmesini, adaptif süspansiyon sistemi olanların ise "comfort" modunda kalmasını önerebiliriz. Ayrıca, yukarıda adı geçen süspansiyon yönetimi sisteminin (PASM) 911'i 2 cm alçaltıp biraz daha sertleştirdiğini de not edelim.

 

Porsche 911’in o kadar harika hissettirmediği belki de tek konu, yüksek hızlardaki yol ve lastik sesi. Geniş lastikler nedeniyle bu sorun özellikle bozuk zeminde netleşiyor. Buna karşın, rüzgâr ve motor gürültüsü anlamında gayet iyi durumdayız. 

"Aktif Süspansiyon Yönetimi gibi engin mühendislik ve teknoloji standartlarının detaylarına burada girmiyoruz, süremiz kısıtlı"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Tarihinde ilk kez “downsizing” modasına uyan 911, artık tüm Carrera ve Targa’larında 3.0 litrelik turbolu motorlarla yol alıyor. Turbo ve Turbo S'de ise 3.8 litrelik yine 6 silindirli motorlar kükremekte.

 

370’den 700’e uzanan beygir sayısı, Carrera, Targa, Turbo, GT versiyonları ve coupé, cabrio seçenekleriyle, fiyat etiketini aşabilen ölümlülere bolca kararsızlık sunuyor Porsche 911.

 

52 yıl atmosferik motordan taviz vermedikten sonra, turbo beslemeye kapılarını açan 911, hacim küçültme operasyonuna rağmen güç anlamında kendini aştı. 

 

Yine de safkan 911’cilerin o eskinin 3.4 ve 3.8 litrelik atmosferik motorlardaki karizmatik karakter ve sesi hasretle anmalarını anlamıyor değiliz. 

 

Ama öyle hemen koyvermek yok! 6 silindirli atmosferik motorlara son olarak 520 beygirlik (470 Nm tork) GT3 RS'i de ekleyerek gönül aldı Porsche 911. Ama en tepedeki bayrak halen model tarihinin en güçlüsü olan GT2 RS'in ellerinde. 7.000 devirde 700 hp ve sadece 2.500 devirde 750 Nm tork!

 

En hızlısı 2,8 saniyede 100 km’ye ulaşan bir arabayı buralarda ne yapacaksınız bilmiyoruz. O yüzden biraz sakin olup standart Carrera ile idare etmenizi öneririz. Gaz pedalına çok canlı tepkiler veren ve 911’e 4,6 saniyede 100’ü gösteren bu fırtına neyimize yetmiyor!  

İç Mekân Sonuç