yukarı

Peugeot 508 Sürüş Özellikleri

Yeni Peugeot 508, vatandaşı Talisman ya da Insignia'nın rakibi olduğu gerçeğiyle, viraj düşkünü sportif coupé görüntüsü arasında kalmış gibi sanki.  

 

Yine de bir Alfa Romeo Giulia kıvraklığı ya da VW Passat konforu arayışınız yoksa, çoğu koşulda, Peugeot 508 sizi her iki açıdan da tatmin edecektir. Burulmaya karşı direnci yükselen yeni EMP2'nin de bu başarıda önemli payı var.

 

İlk andan itibaren oturma pozisyonu ve net direksiyon tepkileriyle havaya sokan 508, şehir içindeki bozuk zeminlerdense yüksek hızlı uzun yollarda mutlu hissediyor kendini. Lakin, o hafiften sarsıcı bozuk zeminler bizde bol miktarda mevcut maalesef.

 

Sportif tatlar bırakan ve kararlı tutunmasıyla sürücüsüne güven veren Peugeot 508, 18"-19" jantlar tercih edilmediği sürece, yolcuları da memnun edecek bir konfor/kontrol kıvamına sahip. Bu açıdan onu Ford Mondeo ve Mazda 6'nın hemen arkasına, Insignia ile benzer bir seviyeye koyabiliriz.

 

Birinci önceliği konfor olanlar için, aktif süspansiyon sisteminin de (GT-Line benzinli, GT) çok radikal bir değişim yaşatmadığını notlarımıza ekleyelim.

 

Ses izolasyonu açısından - çerçevesiz camlara rağmen - iyi çıkaran Peugeot 508, hızla birlikte artan hafif yol gürültüsü dışında oldukça iyi bir performans sergiliyor.

"Peugeot 508’in tadı uzun yolda çıkıyor. Süspansiyon konforu yüksek hızlarda şehir içinde olduğundan daha başarılı"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Türkiye'ye iki motor ve üç farklı güç seçeneğiyle geliyor Peugeot 508.

 

Dizel cephesindeki 1.5 BlueHDi 130 hp ve 300 Nm torkuyla kağıt üzerinde fena görünmese de Peugeot 508'in ruhuna pek de uymayan, sollama ihtiyaçlarında nefesi hızlıca kesilebilen bir karaktere sahip. Zaten Avrupa'daki genel kullanımı şirket filolarına yönelik. Kendisine bu tasarımın motoru diyemeyiz.

 

Benzinlilerin giriş seviyesi 180 hp'lik 1.6 PureTech kesinlikle daha akıcı, daha istekli, sessiz, hızlı ve keyifli. 250 Nm torkun düşük devirlerde elde edilmesi güzel ama 5.500 devirde maksimuma ulaşan beygirler devir saatini (ve gaz pedalını) biraz fazla meşgul etmenizi gerektiriyor. Fiyat/performans oranıyla "508 PureTech 180" ideal seçenek denilebilir.

 

Peugeot 508'in Türkiye'de satılan en güçlüsü 225 hp'lik 1.6 PureTech 225 ise fazladan güç ve torkunu her devirde hissettirerek tasarım ruhunun hakkını veriyor. Gerçi 2.000 devir altındaki nefes yetersizliği Puretech 225'te de hissediliyor ama eğer aradaki fiyat farkını göze alabilirseniz motorunuz budur.

 

Tüm seçeneklerde kullanılan 8 ileri tam otomatik EAT8 şanzıman çoğu durumda akıcı ve canlı bir sürüş sağlasa da şehir içinde, özellikle vites düşürme sırasında ufaktan sarsıcı tereddütler yaşamıyor değil. Direksiyonun arkasındaki kulakçıkların da bu sorunu tam çözemediğini belirtelim.

İç Mekân Sonuç