yukarı

Peugeot 308 Sürüş Özellikleri

Konforlu ve yumuşak sürüş bir fransız geleneğidir. Ama bu gelenek yol tutuş ve sürüş kalitesinden götürür genelde. Lakin Peugeot 308 bir istisna. Konfor yerli yerinde dururken yol tutuş da şaşırtıcı derecede başarılı.

 

Bu başarıda eskisinden daha uzun dingil açıklığı ve daha alçak ağırlık merkezinin de payı var. Bir Focus ya da Astra kadar olmasa da epey yüksek standartlardayız. Citroen’le paylaştığı EMP2 kodlu değişken şasi platformunu da unutmayalım. Yeni şasi çeviklik şampiyonu değil belki ama Peugeot 308 ile dengeli ve akıcı bir sürüş garanti. 

 

Yüksek hızda gayet sıkı giderken de sizi konforlu ve yoldan izole taşıyan sessiz bir araba Peugeot 308. 

 

Alors on danse!..

"Yeni şasi çeviklik şampiyonu değil belki ama Peugeot 308 ile dengeli ve akıcı bir sürüş garanti"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

getiriyor. 120 hp’lik dizel BlueHDi, mesela VW Golf’ün 115 hp’lik dizelinden daha modern ve atak hissettiriyor. 1.750 devirde 300 Nm torkuyla bu motor 308'i 9,5 saniyede 100 km'ye taşıyor.

 

Aynı motorun 100 beygir ve 251 Nm torkluk daha güçsüz verisyonu da çoğu beklentiyi çoğu beklentiyi karşılayacaktır ama bu kadar para verdikten sonra... Pek yakında yeni 1.5 litrelik dizelin sahne alacağını da bilmek istersiniz belki.

 

Ama asıl olay 1.2 Puretech benzinli bizce. Üç silindire 130 beygir, 230 Nm tork sığdıran bu canavar neredeyse dizeller kadar az yakıyor. 0-100 km hızlanması ise 9,1 saniye içinde olup bitiyor. 1.2 PureTech'in hafifliğiyle sürüşe, sessizliğiyle konfora yaradığı kesin. 

 

Aynı motorun 110 hp'lik daha güçsüzü de kesinlikle ilk 11'i hak ediyor ama 130'luk 1.2'de iyi bir pazarlık yaparsanız, 308'le yolları devirdikçe kendinizi takdir edersiniz. Fiyatlar yaklaşmazsa haksız da sayılmazsınız.

 

Yetmezmiş gibi, 6 ileri otomatik EAT6 ile iyice cazip hale geliyor Peugeot 308. Eski çift kavramalı otomatiklerde tökezleyen Peugeot, tork konvektörlü bu makineyle olayı çözmüş, zaten iyi olan motorları daha da cazip hale getirmiş durumda.

 

Güçte de tasarrufta da zirveye yarışan bu motorlar “yılın arabası” ünvanına duyulan şüpheleri daha da azaltacaktır. Zira kimilerine göre imaj hiçbir şey, motor çok şeydir.

 

Alors on danse!..

İç Mekân Sonuç