yukarı

301 Sürüş Özellikleri

100 km’yi çok geçmediğiniz sürece güven veren, virajlarda atletik hamleler yapmadıkça dengeli bir araba Peugeot 301Ondan fazlasını bu süspansiyon sisteminden de şasiden de beklemeyin. 

 

Direksiyon sistemi çok kötü olmasa da net olmak ya da yolda olup biteni sürücüye iletmek gibi dertleri yok. Vites yolları uzun, geçişler kemikli. Bu tarzın seveni varsa 301’de çok mutlu olacaktır.

 

Peugeot 301ile şehir içinde, düz yolda vs. mantıklı bir kalitede ilerlersiniz. Ama limitleri test etmeye kalkınca fazlaca sallanmalar, rüzgârdan etkilenmeler, biraz boşlukta ve tedirgin hissetmeler başlıyor. Sakin sakin, tatlı tatlı, tamam mı?

 

Merak etmeyin, yolları kötü, az gelişmiş ülkeler için tasarlanan süspansiyon bizim yollarda da konforlu bir hizmet sunuyor. Dalgalı zeminlerde böyle yaylana yaylana gidiyorsunuz. E işin içinde o kadar da Fransızlık olsun…

 

Peugeot 301’in ses izolasyonu, gürültü düzeyi gibi konularda da durum çok parlak değil. İzolasyon maliyetli bir şey malumunuz ve motor sesi olmasa bile, yüksek hızlarda yol ve rüzgâr sesine kafayı takacaksanız iki kere düşünmekte fayda var.

"Az gelişmiş ülkeler için tasarlanan süspansiyon bizim yollarda da konforlu bir hizmet sunuyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Peugeot 301’in kalan kısmını yeterli bulduysanız, her iki motor seçeneğini de yeterli bulacaksınız. 

 

Öncelikle, 301’i kişisel bakımınız ve aile saadeti için alacaksanız daha düşük fiyatlı benzinliyi öneririz. Bu sınıf ve özellikte bir arabaya kalkıp da 70.000’in üzerinde para vermek pek manalı değil. 

 

Kaldı ki 1.2 Puretech benzinli 82 hp, 118 Nm tork değeriyle şahlanmasa da şehirde yeterli performans ve 13 s civarında yüz kızartmayan bir 0 - 100 km hızlanmasına sahip. 

 

Daha az yakan dizel motor bu fiyatlarıyla olsa olsa şirket ya da filo araçları için mantıklı seçim olabilir. 92 hp, 230 Nm ve 12 saniye civarındaki 0-100 km hızlanması 301 hafifliğinde bir araba için tatminkâr.

 

Citroen C-Elysee’nin aksine Peugeot 301’de otomatik şanzıman seçeneği de mevcut. Manuel olanı yukarıda da belirttiğimiz gibi yolları uzun, kemikli ama keyifsiz bir şanzıman. EAT6 isimli bu tam otomatik şanzıman 115 hp’lik 1.6 Vti motorla hiç fena bir ikili değil.

 

Bu kombinasyonla en azından Fiat Egea, Renault Symbol, Skoda Rapid gibi otomatikli rakiplere karşı daha sağlam durabiliyor Peugeot 301.

İç Mekân Sonuç