yukarı

Peugeot 3008 Sürüş Özellikleri

Küçük direksiyonun sportif bir beklenti yarattığı kesin ama 3008’in sürüş konusunda sportif olduğu o kadar kesin değil. 

 

Bu durum virajlarda fazlaca yattığımız ve tutunmanın zayıf olduğu anlamına gelmiyor ama Peugeot 3008 sürüş keyfi odaklı demek abartı olur. Ford Kuga mı? İyi hatırlattınız. Evet, galiba Kuga öyle. 

 

Bu da demektir ki konfor konusunda gayet "Fransız usülü" bir araba Peugeot 3008. Yoldaki bozukluklar özellikle geniş jant seçimlerinde hissedilmekle beraber yolcuları rahatsız etmeyi başaramıyor. 

 

Bu başarının arkasında sertleşen şasinin yumuşak ama kontrollü süspansiyonlarla dengelenmesi var. Önceki 3008’in aile arabası konforunun devam etmesi, hele bizim yollarda, çoğunluk için güzel haber emin olun.

 

Yüksek hızda bile oldukça sessiz ilerleyen 3008’de yan aynalardan hafif rüzgâr sesi gelse de farkına varmak için durup dinlemek lazım.

 

Bir SUV olmasına rağmen Peugeot 3008'de dört çeker seçeneği yok. Ama minnoş arazi koşullarında, yerden yükseliği ve opsiyonel Grip Control sistemi karlı, yağmurlu, bayırlı yollarda hayatı kolaylaştırıyor. Zaten pek kimsenin bir şehir SUV’siyle araziye gittiği de yoktur herhalde.

 

Direksiyon tepkileri sportif olmasa da netliği başarılı sayılır. Küçüklüğü ve kısa turlu oluşunun da keyifli olduğuinkâr edemeyiz. Ama elektronik sistemler direksiyonu biraz fazla destekliyor olsa gerek, his ve geri bildirim anlamında biraz zayıf bulduk kendisini. 

 

Toplam puanda daha keskin ve hatta sportif bir sürüş arayanlar için Seat Ateca ya da Mazda CX-5 (Evet, öyle bir araba var:) daha doğru alternatifler olabilir.

"Eski 3008’in aile arabası konforunun aynen devam etmesi, hele bizim yollarda, çoğunluk için güzel haber"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Çok fazla yol yapmıyorsak kafayı dizel motorla yormaya hiç gerek yok. 130 hp’lik 1.2 benzinli çoğu kişi için, çoğu durumda fazlasıyla yeterli olacaktır. 

 

1.6 dizelin kötü olduğundan değil ama benzinli ve dizel motorlar arasındaki tüketim farkı artık nüanslara inmiş durumda. Hem göreceksiniz, dizel motorlar birkaç yıla kalmadan son derece “uncool” olacak.

 

Evet 130 hp, 230 Nm torkuyla 1.2 Puretech benzinli motor çok net favorimiz. Dizelle arasındaki yirmi küsür binlik fiyat farkı varken bizce konuşmak bile manasız. 1.6 benzinlinin performans/tüketim değerlerine bakıp kendiniz karar verin derdik ama fiyat etiketi bize sert fren yaptırıyor.

 

Sebep 1.6 THP motorun sadece GT-Line donanım paketiyle satılıyor olması olabilir mi? Olabilir. İşte bu noktada VW grubunun 1.4 ACT motoru fiyat/performans anlamında bir adım öne geçiyor. 

 

Şanzımanda herkesin hayali otomatik olsa gerek. Peugeot’nun 6 ileri tam otomatik şanzımanı EAT6 zaten 308’den bayıldığımız bir arkadaş. CVT teknolojisi olsa manuel şanzımanı düşünürdük ama kalabalık trafik mağduru şehirliler için bizce elzem kendisi. Gitti paralar! Neyse canım, bir kere alıyorsunuz.

İç Mekân Sonuç