yukarı

Opel Opel Grandland Sürüş Özellikleri

Sürüş konforu konusunda Tiguan - Ateca ikilisine benzer bir denklem sunuyor Grandland - 3008. Kaynak model Peugeot 3008 bir tık daha konforlu olsa bile, Grandland X ispanyol rakibi Ateca kadar da sert değil. Kasislerin üstünden ustalıkla ve yumuşakça geçiyor, yol bozukluklarını hissettirse de rahatsızlık vermiyor.

 

Bunun karşılığında hızlı virajlarda bir Ateca diriliği ya da keyfi yok ama Opel Grandland'in konfor tercihi fazladan yatmaları kolayca mazur gösteriyor. Tabii üst donanımda jant ebatları büyüdükçe konfor ebatlarının yavaştan küçüldüğünü hatırlatalım.

Opel Grandland sürüş ve konfor özellikleri arabazzi.com'da

 

Arka süspansiyonlar çok kollu bağlantıdan yoksun olsa da Grandland'in denge ve konfor konusunda herhangi bir kompekse kapılmasına gerek yok. Genel tavır, ağırlık ve motor güçleri göz önüne alınınca, torsiyon çubuklu sistemin de gayet iyi iş gördüğü söylenebilir.

 

Direksiyon netlik ve iletişim açısından yeterli ama "keyifli" nitelemesi abartı olur. Ses izolasyonuysa rahatlıkla başarılı sayabileceğimiz düzeyde. Yüksek hızda biraz rüzgâr ve zorladıkça az miktarda 3 silindirli hırıltısı dışında fark edilecek bir unsur yok. Ki tipik 3 silindirli sesini başarıyla bastırmış Opel Grandland.

"Hızlı virajlarda bir Ateca diriliği yok ama Grandland X'in konfor tercihi fazladan yatmaları kolayca mazur gösteriyor"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Opel Grandland'i asfalt dışında az çok iddialı yapan 4x4 çekişli şarj edilebilir hibrit motor "Hybrid4" ve 3008'in güçlü 1.6 benzinlisi Türkiye'de tedavülde olmadığına göre, kafa karışıklığına yer yok. Bir dizel, bir benzinli ve bitti!

 

Favorimiz, pek çok PSA modelinde başarıyla görev yapan 3 silindirli 1.2 EcoTec turbo benzinli motor. Çoğunlukla şehir içi kullanım yapan aileleri ara sıra çıktıkları tatil yollarında da mahçup etmeyecek, ziyadesiyle dinamik ve keyifli bir motor 1.2 T.

 

Grandland'in ağırlık ve kütlesini taşımakta zorlanmaya 130 hp ve 230 Nm torklu 1.2 benzinli, daha çok düşük ve orta devirlerde başarılı bir performans sergiliyor. Maksimum torka 1.750 devirden itibaren ulaşılıyor oluşu da yüksek devirleri boşuna zorlamamanız gerektiğinin işareti. Bir iyi haber de 3 silindirlilere has titreşim ve sesten büyük oranda muaf oluşu.

 

Opel Grandland'e rekabetçi bir giriş fiyatı sağlayan bu motor, 8 ileri otomatik şanzımanla seri ve başarılı bir birliktelik kurmuş.

 

Aynı fiyata 6 ileri manuel şanzımanlısını edinebildiğiniz 1.5 Dizel motorla Grandland, yine 130 hp güç ve 1.750 devirden itibaren 300 Nm torka ev sahipliği yapıyor.

Opel Grandland motor seçenekleri arabazzi.com'da

 

Genel olarak, uzun ve yüklü yolculuklar için uygun bir formül 1.5 Dizel. Keşke 6 ileri manuel şanzımanın geçişleri daha akıcı ve yollar daha belirgin olsaydı. PSA'nın bu manueli GM zamanlarına göre aşama sayılır ama özellikle düşük viteslerde geçişler bizi tatmin etmedi. Vites kolunun daha kaliteli bir his vermesi de fena olmazdı hani.

 

Ama hiç merak etmeyin, üst donanımlara çıkanları 6 ve 8 ileri otomatik (1.2 benzinli ve Ultimate donanımlı dizel) şanzımanlarla ödüllendiriyor Opel. AT8 daha seri hissettirmesinin yanı sıra, yakıt tüketiminde de fark yaratıyor.

İç Mekân Sonuç