yukarı

Opel Corsa Sürüş Özellikleri

Hafif direksiyon ve boyutları itibariyle dar sokaklar Opel Corsa'nın uzmanlık alanı. Park ederken arka çapraz görüş biraz kısıtlı ama dışarıdan o tasarıma vurulmuştunuz hatırlarsanız, şikâyet yok:)

 

Daha düşük ağırlık merkezi, netleşen direksiyon ve yoğun PSA soslu yeni süspansiyon karakteriyle daha keyifli bir sürüşe kavuşmuş Opel Corsa

 

208, C3 gibi kan bağı olan rakiplerinden bir doz daha diri olsa da virajlarda yan yatma konusunda Seat Ibiza kadar dirençli değil yeni Corsa. Ve tabii ki (her model için geçerli olduğu gibi) Ford Fiesta'nın sportif sürüş keyfi liderliği devam ediyor. 

 

Fransız kuzenlere oranla hafiften sert karakteri düşük hızlarda çukur tümsekleri daha belirgin ve sarsıntılı hale getirmekle beraber, hız arttıkça olgunluğu belirginleşen Opel Corsa, uzun yolda yüksek bir özgüvenle akıyor.

Opel Corsa 208'den biraz daha sert

 

Gürültü düzeyi, yani ses izolasyonu Opel Corsa'nın başarılı olduğu bir diğer konu. Çok yüksek devirleri zorlamadıkça - dizel hariç - motor sesinden rahatsız olmak için takıntılı olmanız lazım. Yol ve rüzgâr sesi de sınıf normallerinin altında.

 

Farkındaysanız her alanda sınıfın lideriyle arasındaki farkı iyice azaltmış bir Corsa'dan bahsediyoruz. Buna Opel'in koltuk konforundaki geleneksel ihtimamını da ekleyince, genel konfor ortalamasında hiç fena durumda olmadığımız kesinleşiyor.

"Yeterince net ve hisli direksiyonuyla, konfor ağırlıklıyken keyfi de unutmayan süspansiyon sistemiyle Opel Corsa en ön sıralarda"
Ümit Şen

Motor ve Şanzıman Seçenekleri

2020 doğumlu yeni Opel Corsa PSA'ya geçiş şerefine tamamen yeni bir motor gamına kavuştu. Bu yeni motor sisteminin merkezinde 3 silindirli 1.2 benzinli motorların olduğunu söyleyebiliriz.

 

Giriş seviyesindeki atmosferik 1.2 ağırlıklı olarak şehir içi güzergâhlarda manalı bir motor. 75 hp güç ve 118 Nm tork değerleri, bu 1.2'nin dinamik beklentilere uzak (0-100 km 13,2 s), tasarruf beklentilerine yakın olduğu gösteriyor. 

 

Baz donanım olmasına rağmen bir üst seviyeyle arasındaki hatırı sayılır fiyat farkı, 5 ileri manuel şanzımanlı 1.2 Corsa'nın oldukça rasyonel bir seçim olmasını sağlıyor.

 

Güç ve karakter anlamında ideal seçenek 100 hp'lik 1.2 turbo motor. Fiyatın hızlıca artışını bir üst donanım paketi ve 8 ileri otomatik şanzımanın katılımıyla da kapatan bu motor, uzun yol ve sollamaların yanı sıra, kısa ataklarda da Corsa'nın hakkını veriyor. 

 

Maksimum 100 beygire 5.500 devirde kavuşsa da 205 Nm torkun dinamizmi 1.500 devrin altında bile kolayca hissediliyor. Uzun bir bantta nefesi kesilmeden, istikrarlı bir güç sunan bu 3 silindirlinin sesi de oldukça keyifli. 0-100 km hızlanması için 10,8 s yeterli.

 

Opel Corsa motor seçenekleri

 

Aynı 1.2'nin en üst donanımla sunulan 130 hp'lik versiyonu sürüş keyfi düşkünleri için birebir. Fazladan 30 beygir ve 230 Nm'lik torkun kattığı sportif tatlara rağmen rahatsız edici bir tüketim artışı söz konusu değil. 8,7 saniyelik 0-100 km derecesi de pek cazip ama 100 hp'lik 1.2'de de hiçbir uyuşukluk hissetmeyeceğinizi söyleyebiliriz. 

 

Sürekli uzun yola çıkmıyorsanız bizce manasız kalan 1.5 dizel 102 hp güç ve 250 Nm torkuyla ziyadesiyle yeterli. Ortalama %25 tüketim avantajı ve mantıklı sınırlardaki fiyatını da inkâr edemeyiz tabii.

 

10,2 saniyelik 0-100 km derecesi de keyifli ataklara işaret ediyor ama hızla demode olacak "dizel" kavramına ve gaz pedalını zorladıkça tacizi artan motor sesine hazırlıklı olmanızı öneririz. Bir dost. 

 

136 hp'lik %100 elektrikli Corsa-e'den de bahsetmek isterdik ama Avrupa'nın aksine şimdilik Türkiye menüsünde değil bu motor. Tıpkı kardeş e-208'in Türkiye menüsünde olmadığı gibi. Bu güzide markalar bize artık 3. dünya ülkesi yapmayı bıraksa mı acaba? 

 

Hele ki koronavirüs sonrası küçük ve temiz enerjili otomobillerin devri başlayacak ya da kesinlikle başlamalıyken...

İç Mekân Sonuç